Mehmet Göktuğ

Mehmet Emin Göktuğ1948 yılında İstanbul'da doğdu. İlk okul müdürü olan babasının yurtiçi ve özellikle yurtdışındaki eğitiminde çok değerli, ileri görüşlü katkıları olmuştur. İlkokul ve ortaokulu Beşiktaş-Ortaköy'de, liseyi PERTEVNİYAL LİSESİ'nde bitirdi. 1971 yılında İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Makina Fakültesi, Tekstil Makinaları disiplininden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu. Mezuniyet tezi, mekiksiz dokuma makinalarının Türkiye ekonomik konjektürüne uygunluğunun ve bu konudaki yatırım olanaklarının araştırılmasını kapsamaktadır. 

1973 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington D.C. kentinde lisan öğrenimini tamamlayıp Texas eyaletine yerleşti.

Texas, Dallas Üniversitesi bünyesinde MANAGEMENT LABORATORIES OF AMERICA, Inc. adlı kuruluşun Araştırma Geliştirme Merkezi‘nde (RESEARCH AND DEVELOPMENT CENTER) öğrenim ve araştırma çalışmalarına başladı. Burada gösterdiği üstün başarı sonucunda kazandığı karşılıksız tam burs (Academic Merit-based full tuition scholarship) ile THE UNIVERSITY OF DALLAS-TX, BRANIFF GRADUATE SCHOOL OF MANAGEMENT'da Master öğrenimine başladı. Bu üniversitede Endüstri Yönetimi (INDUSTRIAL ADMINISTRATION) Master'ını 1976 yılında tamamladı. Master çalışmasını şu iki temel konu oluşturmaktadır: 

- Yatırım projelerinin efektif planlanması (Effective Planning of Investment Projects) 
- Bilgisayar destekli iş idareciliği sistemleri (Computerized Business Management Systems) 

Dallas Üniversitesi ve MANAGEMENT LABORATORIES AMERICA, Inc. tarafından Amerika'daki sanayi kuruluşlarına yapılan araştırma geliştirme projelerinde, proje yöneticisi (Project Superviser) olarak hizmet verdi. 

Türkiye'ye kesin dönüş yapmasını takiben, KOÇ HOLDING’in Italyan FIAT ile kurdugu ortaklığından olusan otomotiv grubunda çalışmaya başladı. Bilgi İşlem Merkezi Müdürü olarak işe başladi ve yaklaşık dört yıl görev yaptı. Bu süre içerisinde otomotiv yedek parça stoklarının kontrol edilmesi için online sistemlerin ilk uygulamasını bankalardan çok önce OWD (Online Wholesale Distribution Systems) adlı Amerika Birleşik Devletleri‘nde kullanılan bilgisayar ile yönetim ve pazarlama sistemini ülkemiz şartlarına uyarlayıp kullanıma soktu. 

24 Ocak 1980 ekonomik kararlarının açıklanması ile KOÇ GRUBU'ndaki görevinden derhal ayrılarak iş hayatına atıldı. 

Dış ticaretten tekstile, oradan inşaat ve eğlence (family entertainment) sektörüne ve nihayet FLASH TV ile yayıncılık ve medya sektörlerine yayılan kuruluşları bünyesinde toplayan GOKTUG GRUBU'nun patron yöneticisi oldu. 

Mehmet Göktuğ evli ve iki çocuk babasıdır. Oğlu, Cleveland, Baldwin Wallace University, İş İdareciliği ve Pazarlama Yönetimi (Business Administration - Marketing / Management) bölümü 2005 yılı mezunudur. Kızı ise Cleveland, Case Western Reserve University 2008 yılı Biyomedikal Mühendisliği mezunu olup, yüksek lisansını (Master of Science) North Carolina eyaletinde Duke University’de tamamlamıştir. 2010 yılında St. Jude Children's Research Hospital, Araştırma Teknolojileri (drug discovery research) Grubu'nda çalışmaya başlamıştır. Mayıs 2016 dan itibaren Massachusetts eyaletinde AbbVie [Abbott Laboratories] de Otomasyon Sistemleri Mühendisi olarak görev yapmaktadır.

Bağlantılar

FLASH TV, GOKTUG INVESTMENT.

NETWORK

Bumerang - Yazarkafe

Flickr