Fotoğraf: Yalçın Çakır - Taksim, Gezi Parkı Eylemleri
BLOG

Gezi Parkı. Gün gün tüm gelişmeler. 14. Bölüm

Galeri  |  2013 - 2014 |  İstanbul

GEZİ GÜNLÜKLERİ

Gezi Parkı gelişmelerini ilk günden itibaren neredeyse saat saat izledim. Günlerce, haftalarca, bazen eve bile gitmeden olayları gözlemledim. Hergün düzenli günlük tuttum. Ayrıca tüm demeçler, açıklamalar, talimatlar ve emirleri de arşivledim. Tümü gün ve saat sırasına göre yer alıyor bu yazı dizisinde. Bu yazı serisinde okuyacaklarınız günlüklerin ham halidir. Bu günlüklerin düzenlenmesinden ortaya çıkan Bu Daha Başlangıç kitabı da Kırmızı Kedi Yayınevi'nden yayınlandı.

Taksim Şehitleri Parkı

9 Temmuz 2013 – Salı…

Sabah yayından sonra yine Taksim’ e gittim. Fotoğraf sanatçısı Ali Öz’le karşılaştık. Taksim Dayanışması’nın basın toplantısına gidiyordu. “Parkta buluşuruz dedim. Önden gidip fotoğraf çekmek istiyordum. Parkın ortasındaki büyük havuzun oradaki merdivenlerin başına bir afiş asılmıştı.

“Taksim Şehitleri Parkı – Hoş geldiniz – 1977 / 2013”


Afişin hemen altında merdivenlerin başında bir koltuk. Koltukta da suratından yaralanmış ve burun bölgesi bandajlar içinde bir genç oturuyordu. Belediye ekipleri hala çalışıyor, çiçek dikip, büyük saksılar içindeki ağaçları yerleştiriyordu parka. Banklarda, yerlerde uyuyanlar vardı. Park sıfırdan, yeniden yapılmış, süslenmişti.

Fotoğraf: Yalçın Çakır - Taksim, Gezi Parkı 09 Temmuz 2013

Fotoğraf: Yalçın Çakır - Taksim, Gezi Parkı 09 Temmuz 2013

Basın toplantısından sonra sloganlar atarak geldi, Taksim Dayanışması üyeleri. Yürüyerek parkı dolaşıp, havuzun yanında asılı afişin altında basın açıklaması yaptılar. Mücadeleye devam edilecekti. Grup dağıldı. Çimenlerin üzerine konulan taşlara sprey boyayla isimler yazılmıştı. Ben de son kare fotoğrafımı çekip, çıktım parktan.


“Mustafa Sarı / Rahmet eylesin”

“Ethem Sarısülük / Ölümsüzdür”

“Abdullah Cömert / Ölümsüzdür”

“Medeni Yıldırım / Ölümsüzdür”

“Mehmet Ayvalıtaş / Ölümsüzdür”

Fotoğraf: Yalçın Çakır - Taksim, Gezi Parkı 19 Temmuz 2013

Fotoğraf: Yalçın Çakır - Taksim, Gezi Parkı 19 Temmuz 2013

Devamı yayınlanacak...

Paylaşabilirsiniz;