Nasıl Yapılır? How It's Made? Green Screen
NASIL YAPILIR?

Green Screen arka plan ve ışık ayarları

Nasıl Yapılır?  |  Green Screen

Nasıl Yapılır? How It's Made? Green Screen

Green Screen arkaplan ayarları ve ışık

Green Screen... Yeşil arka plan. Ne işe yarar? Yeşil bir fon önünde ürün ya da modeli çekersiniz. Bu çekim fotoğraf ya da video için olabiilir. Daha sontra yaptığınız çekimin ham halini editleme programında (Fotoğraf için Photoshop vd... Video için Edius, After Effect vd...) keylersiniz. Keylemek ön plandaki ürün ya da modelin arkasını tamamen şeffaflaştırıp başka bir arka planın üstüne yerleştirmektir.

Chroma Key de denilen işlemi yapabilen ve hatta sadece bu iş için üretilmiş çok sayıda program mevcut. Bu konuya da "Dersler" ya da "Nasıl Yapılır" başlıklı bölümlerimizde değindiik yada değineceğim.

Örneklemek gerekirse bir modelin yeşil fon önünde fotoğrafı çektiniz. Bunu bir fotoğraf işleme programında bir deniz manzarası olan başka bir fotoğrafın üstüne tık diye yapıştırırsınız.

Green Screen 2

Nasıl Yapılır? How It's Made? Green Screen

Burada dikkat edilecek en önemli konu model yya da ürün ve/veya model ve ürünün yerleştirileceği malzemede arka plan renginde hiç bir şeyin bulunmamasıdır. Mesela şunlar olmamalı;

. Modelin üstünde yeşil rengi içeren giysi hatta giysinin içinde yeşil renk doku, ip, çizgi, baskı vd.

. Ürünün yerleştirileceği masa, sandalye, kadie ve diğer malzemede yeşil renk ve tonları olmamalı.

Olursa keyleme sırasında (montaj aşaması) arka planı temizlerken (Ayıklarken) yırtılmalar, sızmalar, kaçmalar meydana gelir. Tüm emeğinize (Stüdyo, model kirası, ışık, zaman vs...) yazık olur. Çekimizin hiç bir işe yaramaz. Ya da piksel piksel düzeltme için Photoshop'un başında saatler geçirmek zorunda kalırsınız.

Şimdi bir kaç örneğe bakıp öyle devam edelim...

Green Screen 3

Green Screen - Portre çalışması

Green Screen 4

Green Screen film çalışması. İnsanlar bir binanın balkonunda ama sanki gemideymiiş gibi montaj yapılıyor.

Green Screen 5

Green Screen - Meşhur dinazorlu filmi. Önce böyle sonra ise öyle :))

Green Screen 6

Green Screen - Video stüdyo uygulaması. (Green Box'da diyebiliriz)

Green Screen 7

Green Screen - Örneğin bir oteli görüntülüyorsunuz. Bir sürü masraf yapıp modellerin ulaşım, konaklama vs... para harcamanıza gerek kalmadan. Önce tesisi çekip stüdyonuza dönünce de modelleri çekip işi bitirebilirsiniz. Ama planlama ve tecrrübe çok önemli. Yoksa ortaya komik perspektifli işler çıkar ki müşteriniz bir daha sizi aramaz.

Green Screen 8

Green Screen - Videoda keylemeye bir örnek.

Green Screen 9

Green Screen - Önce

Green Screen 10

Green Screen - Sonra (Kolaj - Yalçın Çakır)

Sanırım işin mantığını anladık. Şimdi diğer ayrıntılara hızlıca göz atalım. Green screen çalışşırken stüdyo da ya da dışarıda ışık çok önemlidir. Işık ve hazılıklarla ilgili oolarak da B&H'nin hazırladığı aşağıdaki videoyu incelemenizde yarar var.

VİDEO ANLATIM


Video Kaynak: B&H

Sözün özü; "Denemeden öğrenemezsin... Y.Ç"

Yalçın Çakır

© Yalcin Cakir Photography

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir © TIKLA