Sony PXW-FS7
GÜNCEl

Sony PXW-FS7 belgeselciler için video kamera

Haber  |  Güncel |  News

Televizyon, Sinema, Radyo Teknolojileri

Sony PXW-FS7

Sony PXW-FS7 modeli yoğun bir şekilde belgesel çekimi yapan profesyoneller tarafından kullanılmaktadır. Sony firması, ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda PXW-FS7 için tutma yeri başta olmak üzere birçok yenilikler yaptı. Bu yeniliklerden bazılarını, vizörün geliştirilmesi, dengenin optimum seviyeye getirilmesi ve son olarak da ergonominin ön plana çıkarılması şeklinde sıralayabiliriz.

Hiç şüphe yoktur ki Sony; FS7 ile, 4K ve HD codec’ler ile Super 35 sensörler için belleğe kayıt işlemlerindeki uzmanlığını bir kez daha ortaya koymuştur. Tüm bu koşullar dahilinde değerlendirildiği zaman Sony PXW-FS7 profesyonel kamera için, belgesel çekimlerinde ideal bir kameradır, magazin programları çekimleri için tam da biçilmiş kaftandır desek yeridir. Ayrıca kamera, reality showlar için vazgeçilmez ve doğaçlama programların da aranan markasıdır denilebilir.

Sony PXW-FS7 ‘nin kullanımı ve taşıması çok kolaydır

Sony PXW-FS7 profesyonel kamera donanımsız bir şekilde omuza rahatça oturur. Maliyet açısından uygun olan kameraların tamamının elde düzgün bir şekilde kullanılabilmesi için oldukça pahalı donanımlara, tutma saplarına, kafeslere ve aksesuar vizörlere gereksinimi olması oldukça ironik bir durumdur. Ancak PXW-FS7 için bu durum tamamen farklıdır. Yakınlaştırma, başlatıp durdurma ve atamalar için kontroller titizlikle, iç içe girmiş akıllı tutma yerlerinin üzerine yerleştirilmiştir. Sony PXW-FS7 profesyonel kameranın sol tarafa doğru kusursuz bir şekilde dengelenerek uygun bir vizör sağladığı bu modeli, geniş ileri geri ayarı ağırlığına sahiptir.

FS7K’yı ilk olarak Faysal Ağabey ile çektiğimiz bir belgeselde kullandık. Belgesel’i Afrika Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde çektik. Benim için daha önce de bahsettiğim bu S-Log3 özelliği kameranın en önemli özelliği ve bulunmaz bir nimet. Çünkü Afrika’da hem ışık şartları hem siyahi insanlarla çalışıyor olmamız ve kameranın bize geniş bir kontrast alanı sunması benim işimi görüntü yönetmeni olarak çok kolaylaştırdı.

Emre Pekçakır – Görüntü Yönetmeni

FS7_14K Super 35 Exmor® sensörü, görüntü sensörü denildiği zaman boyutun ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Sığ alan derinliğinin en iyi “bokeh”, yani odaktan çıkan arka plan efektinin, Sony Süper 35 sensörü ile yakalanması hiç de zor değil. Sığ alan derinliğinin amacı izleyicilerin odak noktalarını kare içine yönlendirmektir. Bu durum büyük bir sensör yardımıyla çok daha kolay sağlanabilir. Ortamdaki tüm koşulların müsait olduğu düşünüldüğü zaman daha büyük bir sensör kullanarak daha iyi düşük ışık hassasiyeti ve daha az görüntü paraziti elde etmek mümkündür.

14 kademeli pozlama genişliği sayesinde güçlü gri tonlamaları elde etmek için ortamı karartmadan ya da yüksek parlaklıkta alanlar oluşturmadan çalışma imkanı sunar.

ISO 2000 hassasiyet ile güneşin batmasından uzun süre sonra dahi ekstra ekipmanlar kullanmanıza gerek kalmadan, ışık vb. gibi, kaliteli çekimler yapmanıza imkan verir.

4K çözünürlük özelliğini kullanabilmek için makinenin toplamda 11,6 milyon pikseli ve 8,8 milyon etkin pikseli vardır. HD çekim yapsanız bile kayıtlarınızın HD sensörlerinin de ötesinde bir algı ile ayrıntılı görüntü kalitesine ulaşır.

Çekim yaparken bizim en büyük ihtiyacımız olan şey keskin bir görüntü ve doğru renk tonlarıyla filmimizi oluşturmaktı. FS7 sensörü itibariyle 4K olması nedeniyle keskinlik ve renk sorunumuz çözüldü.

Cadde Ajans Prodüksiyon Danışmanlık - Selçuk Atakan

Sony Exmor® CMOS tasarımı sayesinde inanılması güç bir okuma hızına ulaşarak 180 fps ‘e kadar (kesintisiz) çıkan kare hızlarına ulaşabilir. Bu özellik diğer marka ve modeller’de PXW-FS7 Kamerayı ayıran önemli bir özelliktir.


FS7 öne çıkan bazı özellikleri;

180fps Kesintisiz Slow Motion kayıt
XAVC-I , XAVC-L , MPEG HD 4.2.2 , Apple Process Kayıt format Destekleri
4K Super 35mm Exmor CMOS Sensor
ISO 2000 Hassasiyet
Net, 1/4 (2 Kademe), 1/16 (4 Kademe) ve 1/64 (6 Kademe) dahili ND Filtre
XDCA-FS7 ile birlikte Raw Çıkış , Apple Proress Kayıt olanağı
Dayanıklı ergonomik Tasarım
4 Kanal ses kayıt ve giriş desteği
59,94p’ye kadar dahili 4K ( 4096-2160 )kayıt
S-Log3 ve maksimum gri tonlama
S-Gamut3 ve S-Gamut3.cine

Kaynak: PROVIDEO

Televizyon teknolojisi haberleri

Sinema teknolojisi haberleri

SONY PXW-FS7

Sony

Video Kamera

Belgesel kamerası

Provideo

Avkom


Tags:  Fotoğraf Haberleri Haber Fotoğrafçılığı