Fotoğraf; Fotoğraf Yazılımları; Adobe Creative Cloud güncellemeleri
YAZILIM

Adobe Creative Cloud güncellemeleri

Haber | Fotoğraf | Yazılım

YAZILIM

Adobe Creative Cloud güncellemeleri

Fotoğraf; Adobe Creative Cloud güncellemeleri

GÜNCEL KALIN

Adobe Creative Cloud güncellemelerini Adobe web sitelerinden yaparak yeni özelliklerin tamamını kullanabilirsiniz...

Yazarın notu - Yalçın Çakır

Adobe Creative Cloud güncellemeleri

Fotoğraf yazılımlarının amiral gemisi sayabilleceğimiz yazılım devi Adobe'nin Adobe Creative Cloud güncellemeleri yayınlandı.

Yazılım devi Adobe ürünlerindeki yetenekleri geliştirirken bir yandan da stok fotoğrafçılık pazarında iddiasını büyüterek rekabeti büyüteceğini gösterdi. Bu kapsamda kutu, DVD ya da online Adobe ürünleri satın alanların (aboneliği bulunanların) yapabilecekleri güncellemelere bakacağız.

Bilinçli İçerik Kırpma

Adobe Photoshop'da "Bilinçli İçerik Kırpma" özelliğini duyurmuş biz de bu web sitesinde haber yapmıştık. Yani Crop'lamaya akıllı özellik kazandırıldı. Peki nedir Bilinçli İçerik Kırpma?

Temel olarak, bir görüntüyü çerçeve içinde döndürmek ya da aslında kendi sınırları dışında resmi büyütmek istediğiniz zaman bazı noktalarda beyaz boşluk kalıyordu. Siz de resmi çekiştirerek (Bir anlamda perspektifini bozarak) o beyazlıkları dolduruyordunuz. İşte, "Bilinçli İçerik Kırpma" burada devreye giriyor farklı bir algoritma kullanarak o boşlukları dolduruyor.

İçeriğe uygun algoritma fotoğrafın kenarlarında kalan boşlukları dolduruyor. Ama hemen söylemem lazım mükemmel mi? Hayır. Ancak yine de çok iyi bir başlangıç ve inanıyorum ki Adobe mühendisleri daha mükemmel hale getiirecektir bu özelliği. Yine de isterseniz klonlama ve fırçalarla basitçe müdahale edebilirsiniz. aşağıdaki video ile daha iyi anlayabilirsiniz:

Video - ADOBE PHOTOSHOP KANALI

Yüz Tanıma Teknolojisi ya da Yüzü Tanıyan Sıvılaştırma

Yüz Tanıma Teknolojisi acayip. Tek kelimeyle çok iyi. Türkçeye "Sıvılaştırma Programı" olarak çevirebileceğimiz bu özellik artık bireysel yüz özelliklerini tanıyor. (Hani bodylerde de olan takip özelliği var ya. Onunla karıştırmayın) Yüz Tanıma Teknolojisi yüzün deforme olmadan manipüle edilmesini sağlıyor.

Çamurla oynar gibi

Eğer Photoshop (Liquid) Sıvılaştırma aracını kullandıysanız bu özelliği bilirsiniz. Yüz Tanıyan Sıvılaştırma özelliği ise bu işlevi bir adım öteye taşıyor. Programı açıp bir yüz (portre) yüklediğiniz zaman bu yüzün yapılarını tanıyor ve siz (Face-Aware Liquity) özelliği ile belirlediğiniz bir noktayı ya da bölgeyi değiştirebiliyorsunuz. Ben "çekiştirmek" diye tanımladım. Yani örneğin, "Forehead" çubuğunu sağa, sola iterek kafayı uzatıp, kısaltabilirsiniz vs....

Yeni ve hızlandırılmış Aktarma Ekranı

Doğrudan Adobe uygulaması üzerinden görüntülerinizi internete ortamını aktarmak / kakydetmek isterseniz Adobe günellemeleriyle bu da hızlandırılmış. Kısa yolları da kullanarak daha kombine şekilde aktarım özelliği geliştirilmiş.

Seçim ve Maskeleme Alanı

Bu yeni özel çalışma alanı her zamankinden daha kolay kusursuz seçimler ve maskeler yapmanıza yardımcı oluyor. Artık seçim yapmak daha basit ve daha verimli olarak karşımıza çıkıyor. Adobe bu teknoloji üzerinde çok emek vaerdi ve çok uğraştı. Peşnen söyleyeyim değmiş... Ellerine sağlık Adobe yazılımcılarının. Daha iyi aanlamanız açısından vdeoyu izleyebilirsiniz.

Video - ADOBE PHOTOSHOP KANALI

Adobe Stock

Adobe Stock ile Adobe bu alandaki ağırlığını giderek arttırıyor. Yazılım devi Adobe ürünlerindeki yetenekleri geliştirirken bir yandan da stok fotoğrafçılık pazarında iddiasını büyüterek rekabeti arttıracağını gösterdi. Adobe Stock'da yeni yeteneklerlle pazarda büyümeyi sürdürüyor.

Web Sitesi: Adobe

Fotoğraf

Fotoğraf Haberleri

Fotoğraf Yazılımları

Fotoğraf düzenleme yazılımları

Adobe

Adobe Creative Cloud

Adobe Creative Cloud güncellemeleri