Fujifilm X-T2 ve X-Pro2 için 10 Firmware Güncellemesi
YAZILIM

Fujifilm X-T2 ve X-Pro2 için 10 Firmware Güncellemesi

Haber | Güncelleme | Yazılım

YAZILIM

Fujifilm X-T2 ve X-Pro2 için 10 Firmware Güncellemesi

Fujifilm X-T2 ve X-Pro2 için 10 Firmware Güncellemesi

Neler yeni?

Fujifilm amiral gemisi kameraları olan X-T2 ve X-Pro2 için bir yazılım güncellemesi yayınlayacak. Güncellemeler kullanıcılardan gelen talepler dikkate alınarak geliştirildi. Ayrıntılar aşağıda...

Yazarın notu - Yalçın Çakır

Fujifilm X-T2 ve X-Pro2 için 10 Firmware Güncellemesi

Fujifilm amiral gemisi kameraları olan X-T2 ve X-Pro2 için bir yazılım güncellemesi yayınlayacak. İlk güncelleme Mart ayı sonuna, ikincisi Mayıs sonuna kadar yayınlanacak.

Güncellemeler, kullanıcılardan gelen talepler dikkate alınarak hazırlandı. mesela resimlerinizi getirirlen sesli not ekleme imkânı gibi pek çok yeni özellik var.

Toplamda 33 güncelleme var ve hepsi harika. Ama bu yazıda en önemli 10 tanesi var. Kalanlar, güncellemeler yayınlanınca yne web siitemizde detaylı olarak yer alacak.

Fujifilm X-T2 ve X-Pro2 için 10 Firmware Güncellemesi

 

1. Bracketing ve gelişmiş filtrelerle ham çekim;

Ham çekim yaparken, yalnızca Diyafram Öncelikli modda (AE - Otomatik Pozlama) çekim yapmakla kalmazsınız. ISO, Dinamik Aralık, Beyaz Dengesi ve Film Simülasyonu modları ile Gelişmiş Filtre modları gibi diğer modlarda da çekim yapabilirsiniz.

2. ISO 125 ve ISO 160 ile çekim olanağı;

Tıpkı film kullandığımız günler olduğu gibi çekim için ISO 125 ve ISO 160 değerlerini seçebilirsiniz. Bu ISO hassasiyetleri çoğunlukla DSLR markaları tarafından kulanılmıyordu ama Fujifilm yeni güncelleştirmelerle bu özellikleri geri getirdi. Yani hani film kkullandığımız bodyler varken konuya, ışığa göre, ISO 100, 160 ya da 400 ASA film seçerdik. İşte o keyif geri geliyor.

3. Programlanabilir uzun süre (15 dakikaya kadar) pozlama;

Güncelleme ile 15 dakikaya kadar pozlama olanağı geliyor. Yıldız fotoğrafçıları, ışıkla boyama sevenler, gece fotoğrafçıları için ideal değil mi?..

4. Daha hızlı AF yani; "Yüz Algılama";

Sokak fotoğrafçısı, moda fotoğrafçısı, düğün fotoğrafçısı ve spor fotoğrafçısı için daha hızlı yüz tanıma ve kararlı odaklama çok önemlidir. Fujifilm 2 bodysi için geliştirdiği güncelleme paketine bunu da eklemiş.

5. Sesli Not İşlevi;

Bu, bir kamera markasından oldukça beklenmedik bir şey ama sahip olması gereken mükemmel bir işlevsellik. Kameranın oynatma modunda 30 saniyelik Sesli Not klipleri kaydedebilirsiniz. Böylece bilgisayar aşamasında ihtiyaç duyacağınız şeyleri, sesli olarak kaydedebilirsiniz. Mükemmel değil mi...

6. EXIF ​​verilerinde anında Telif Hakkı Bilgileri;

Profesyonel fotoğrafçılık için bu şarttır ve Fujifilm oyunu hızlandırmış. Bilgileriniz artık deklanşöre bastığınız anda dosyaya "kaydediliyor. Yani çalmalara, kopyala/yapıştırlara, hırsızlığa karşı çok önemli önlem ve de arşivlemeye önemli bir katkı.

7. Video kaydı sırasında canlı histogramın görüntülenmesi (Sadece X-T2);

Artık histograma dikkat ederek video çekebileceksiniz. Ayrıca, gün ışığının yoğunluğunun hızlı bir şekilde değişebileceği günbatımı veya doğumu senaryolarına sahip olduğunuzda ayarlarınızı histogram sayesinde sabit tutabilirsiniz.

8. Video kayıtta göz sensörünün etkinleştirilmesi (sadece X-T2);

Artık vizörü inceleyerek video çekebilirsiniz. Yani, LCD monitör yerine kararmamış bir vizörden bakarak, dikkatiniz dağılmadan çekim yapabilirsiniz. Tıpkı vizörden bakarak fotoğraf çeker gibi video çekebileceksiniz.

9. Video kayıt sırasında ISO hassasiyetinin değiştirilebilmesi (Sadece X-T2);

İyi aydınlatılmış bir ortamdan , az aydınlatılmış bir ortama (örneğin odadan odaya) girmeniz gerekiyorsa, çekim sırasında ISO'yu değiştirebilirsiniz. Pozlama değişikliğinin ortadan kaldırılmasını çok daha kolay hale getiriyor ve bilgisayarda düzeltme yapmak zorunda kalmadan kamera ile yakalanabiliyor.

Bravo Fujifilm... Gerçekten de mükemmel güncellemeler bunlar.