Jurnal.net
HABER

Bir muhabirin istifası ve kulis bilgileri...

Mayıs. 17, 2001  |  Medya Kulis  |  Jurnal.net

Bir muhabirin istifası

Ömer ve Mehmet Göktuğ kardeşlerin sahibi olduğu Flash TV ile ilgili ilginç iddialar var. Jurnal.net'e ulaşan bilgilere göre, geçtiğimiz haftalarda, Filiz Sürcan isimli bir muhabir, haber müdürüne "iyi akşamlar" demeği için işinden oldu.

Kendisine telefonla ulaştığımız Sürcan, işten atılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Beş buçuk yıldır Flash TV'de çalışıyorum. Eski haber müdürümüzYalçın Çakır'ın ayrılmasıyla, Flash TV İzmir Bürosu Müdürü Birol Keskin, İstanbul'a geldi. Geldiği andan itibaren hoş bir çalışma ortamı sağlayamadı. Bir gün iş çıkışı, kendisine 'iyi akşamlar' demeden çıktığım için beni cep telefonumdan arayarak azarladı. Bu olaydan bir gün sonra, haber merkezinde çalışan Funda Aydemir isimli stajyer arkadaşımıza odasını toplamasını söyledi. O da bu talimatı yerine getirmeyince işinden oldu. Funda Aydemir'e işten çıkarıldığı bildirilirken ben odaya girdim ve arkadaşıma 'haydi gelmiyor musun?' dedim ve 'iyi akşamlar' demeden kapıyı çekip çıktım. Bu olay üzerine tartıştık.

Bana üç gün ücretli izin verildi. Dönüşte bir gün daha ücretli izne çıkarıldım. Bunun üzerine Ankara merkezimizden Genel Yayın Yönetmeni Ferhan Şaylıman'ı arayarak, bu davranışın sebebini sordum. Benimle çalışmak istemiyorlarsa çıkışımı vermelerini istedim. Bu görüşmede Ferhan Şaylıman'la da tartıştık ve daha sonra işime son verildi."

Filiz Sürcan'ın dile getirdiği bu iddiaların doğru olup olmadığını, Flash TV İstanbul Haber Müdürü Birol Keskin'e sorduk. İş disiplini dışında hiçbir tasarrufta bulunmadığını belirten Keskin, jurnal.net'e şu açıklamayı yaptı:

"Öncelikle Funda Aydemir olayından başlayayım. Bu arkadaştan odamı toplamasını istemedim. Bu işi yapan temizlikçiler var. Sadece, gelen faksları düzenlemesini istedim. Kaldı ki, bu işi daha önce de yapmıştı. 'İyi akşamlar' meselesine gelince. Ben, insanların kurumdan ayrılırken 'iyi akşamlar' demesini istiyorum. Ancak bu medeni bir ilişkidir. Kimseyi buna zorlayamazsınız. Akşamları, mesai bitiminde muhabirlerin yaptıkları işlerle ilgili durum raporu istiyorum. Filiz Sürcan, bu raporu vermeden çıktığı için kendisini telefonla aradım, 'iyi akşamlar' demediği için değil. İkili ilişkiler dışında işyeri kuralları vardır ve herkes buna uymak zorundadır. Bu arkadaşlarla ilgili tasarrufum tamamen iş çerçevesi içinde olmuştur. Filiz Sürcan, yanımda misafirim varken odama girmiş, bana hakaret ederek kapıyı çarpıp çıkmıştır."

Kaynak bağlantı: http://www.jurnal.net