No War
HABER

Yalçın Çakır'a 24 yıl hapis isteniyor...

Nisan. 19, 2002  |  F Tipi  |  Savaş Karşıtları

24 yıl hapsi isteniyor

Flash TV'de "F Tipi Cezaevleri" ile ilgili yayımlanan bir proram nedeniyle, eski bakan Sağlar, şair Behramoğlu ve gazeteci Çalışlar'ın da yer aldığı 9 sanık, 24 yıla kadar hapis istemiyle dün hakim karşısına çıktı. Sanıkların talimatla ifadeleri alınacak.

BİA (İstanbul) - Flash TV'de "F Tipi Cezaevleri" ile ilgili yayımlanan "Düzlem Ayna" adlı programda, "hükümeti, adliyeyi, devletin askeri ve emniyet güçlerine karşı aşağılayıcı ifadeler" kullandıkları gerekçesiyle eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, şair Ataol Behramoğlu v e gazeteci-yazar Oral Çalışlar'ın da aralarında bulunduğu 9 kişiye açılan davanın görülmesine dün (18 Nisan) başlandı.

Kimine 6 yıl, kimine 24 yıl hapis istemi 

F tipi cezaevlerinin ele alındığı programda, Fikri Sağlar, Ataol Behramoğlu ve Gazeteci-Yazar Oral Çalışlar'ın 6 yıl hapsi isteniyor. Flash TV'den Şenay Şenol ile Yalçın Çakır'ın ise 24 yıl hapsi isteniyor.

Günlük Evrensel gazetesindeki habere göre, Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava duruşmasında, sanıklar Fikri Sağlar, Ataol Behramoğlu, Oral Çalışlar, Şenay Şenol, Yalçın Çakır, Akif Han, Hülya İmak, Hasan Sonkaya ve Melek Altuntaş katılmadı.

İfadeler talimatla alınacak 

Fikri Sağlar'ın avukatı Çetin Göz ile Şenay Şenol'un avukatı Veysel Aşkın'ın hazır bulunduğu duruşma, sanıkların ifadesinin talimatla alınmasına karar verilerek ertelendi.

İstenen cezalar 

Cumhuriyet Savcısı Namık Özdemirbaş 'ın hazırladığı iddianamede, sanık Fikri Sağlar,Mehmet Akif Han, Ataol Behramoğlu ve Hasan Sonkaya için "hükümeti tahkir etme" suçundan Türk Ceza Kanunu (TCK)159/1-2 maddeleri uyarınca ayrı ayrı 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

Çalışlar'a 6 yıla kadar hapis 

Sanıklar Şenay Şenol ve Yalçın Çakır'ın, "hükümeti, adliyeyi, devletin askeri ve emniyet muhafaza kuvvetlerini alenen tahkir etme" suçundan TCK'nın 159/1-2 maddeleri gereğince ayrı ayrı 24 yıla kadar, Oral Çalışlar'ın da "adliyenin manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif etmek" suçundan aynı maddeden 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianamede sanık Melek Altuntaş'ın ise "hükümeti, devletin askeri ve muhafaza kuvvetlerini tahkir ve tezyif etmek" suçundan 18 yıla kadar cezalandırılması istendi. 

Kaynak bağlantı: http://www.savaskarsitlari.org/arsiv.asp?ArsivTipID=5