Zap dedik; Yalçın Çakır fenomeni
KÖŞE YAZISI

Yalçın Çakır fenomeni

Eylül. 3, 2012  | Yeniçağ Gazetesi | Zap Dedik

Yalçın Çakır fenomeni

Türkiye’de reality show denince akla gelen ilk isim tartışmasız Yalçın Çakır’dır. Bu programları seversiniz sevmezsiniz, eleştirir, yerden yere de vurursunuz, o ayrı mesele. Ama bu durum, Yalçın Çakır’ın bir fenomen olduğu gerçeğini değiştirmez.

Çakır, yaklaşık 20 yıldır Flash TV’de yaptığı programlarla farklı bir Türk toplumu profilini ortaya koydu. Farklı derken, bu profili oluşturan kitlenin azınlıkta olduğunu söylemiyoruz, tam tersine belki de Türkiye’nin aynası bu programlardı.

Yalçın Çakır, artık reality show yapmayacağını, Flash TV’nin sabah haberleri kuşağını sunacağını açıkladı. Bu kararıyla ilgili Habertürk’e verdiği röportajda ise şöyle dedi:

“Her gün bana ortalama bin 500 - 2 bin kişi geliyor. Bizim insanların genelinde aklanma duygusu vardır. İnsanlara karşı ben haklıyım kavgası. İşin doğrusu, her programdan önce de sonra da halime şükrediyorum.” 

Bitirme gerekçelerini sıralarken şu vurguyu da yapıyor, Çakır: “Çünkü ben bittim. Akıl hastanelik duruma geldim. Bir rehabilitasyondan geçmeden tekrar başlamam, bünyem kaldıracak durumda değil. Bir tane mikrodalga fırın düşünün. İçinde piliçler kızarıyor. Bizim yaptığımız da bu. Tavuklar da oturmuş kızarmış piliçleri seyrediyorlar. Gördüğüm cehalet, aymazlık bende bardağı taşırdı. Bu ülkeyi son 30 - 40 yıldır yönetenleri karşıma alsam da hesap sorsam dediğim çok oldu.” 

Dedik ya, reality show’lar Türkiye’nin aynası. Yalçın Çakır’ın özeleştirisi de bunu çok güzel anlatıyor.

.Yazıya bağlantı; Yeniçağ Gazetesi