Bu Daha Başlangıç; Yalçın Çakır
HABER

Bu Daha Başlangıç kitabı yayınlandı...

Ağustos. 11, 2013  | Türk Gay Club | Bu Dahha Başlangıç

Bu Daha Başlangıç

Yalçın Çakır'ın kaleme aldığı "Bu Daha Başlangıç" kitabı çıktı

Yalçın Çakır, yılların habercisi, belgeselcisi. Özellikle televizyon sayesinde onu tanıyanların sayısı bir hayli fazla.Gezi Parkı olaylarının başından itibaren her gün sokaklardaydı.

Fotoğraflar çekti, eylemcilerle konuştu, hükümet temsilcilerinin ve yöneticilerin açıklamalarını, eylemcilerin düşüncelerini, isteklerini dinledi, olan-biteni en yakından, en içeriden izledi, yaşadı. Kâh biber gazı yedi, kâh TOMA'ların sıktığı sudan nasibini aldı. Parkta yattı, yaralandı, koştu, her yere yetişmeye çalıştı. Hep meydandaydı, hep sokaktaydı. Her gün not tuttu. Amacı, bir habercinin gözüyle yaşananları ilk elden kaydetmekti.

Bu Daha Başlangıç, baştan sona, 2013 yılının Mayıs-Haziran aylarında yaşananların, İstanbul'da başlayıp çığ gibi bütün ülkeye yayılan, hepimizin yaşamını değiştiren olayların belgeseli niteliğinde. İçeriden ve tarafsız bir bakışla, kendi çektiği fotoğraflarla tarihe düşülmüş bir kayıt.

Yalçın Çakır, kendi gördüklerini, kendi duyduklarını yazıyor. Onun son derece akıcı bir dille anlattıkları, gelişmeleri tüm hızıyla, tüm aksiyonuyla yansıtırken bilmediğimiz, görmediğimiz kimi köşelere de ışık tutuyor. Unutulmayacak, unutulmaması gereken günlere bir habercinin gözünden bakmak isteyenlere...
(Tanıtım Bülteninden)

160 s. -- 1. Hamur-- Ciltsiz -- 15 x 23 cm

Kitabın içinden;

“Üstümüze insan ve gaz kapsülü yağarken fotoğraf makinesini otomatik moda alıp rastgele deklanşöre basmaya başladım. Yanımda gaz maskem yoktu. Kaçacak yer arıyor bir yandan da soluk almaya ve sol kolumla yanan gözlerimi korumaya çalışıyordum. Yüzüm Gezi Parkı'na dönüktü. Sağa gitsem parkın önündeki tünele düşeceğim, sola gitsem bariyerlerin altında ezileceğim.”

“Kafamı kaldırdığımda genç bir çevik kuvvet polisi çömelmiş şekilde duruyordu karşımda. Arkasında yüzü burnunun üstüne kadar kırmızı bandanayla kapatılmış bir eylemci. Ve bir çevik kuvvet polisi daha yanında, elindeki copunu postalına dayamış bana bakıyordu.”

“Donup kalmıştık. Tam anlamıyla biber gazı bombası, plastik mermi, taş ve misketlerin üzerine koşuyorlardı. Ne kaskları vardı ne de maskeleri. Hepsi kaçmış bir kız çocuğu ayağı kayıp yere düşmüştü. Çevik kuvvet polisi ona doğru fırladı. Diğerleri de ateş açmışlardı bulunduğumuz yöne… Polis yere eğildi kızı saçlarından yakaladı…”

Gezi Parkı eylem ve müdahalelerinin kalbinden, alev alev yanan sokaklardan, gazın, bombanın, taşın, mermilerin altında yaşanarak tutulan en sıcak notlardan oluşan Yalçın Çakır’ın yazdığı;Bu Daha Başlangıç
Kitabı çıktı.

Tüm D&R ve kitapevlerinde.

Ayrıntılı bilgi;

http://www.kirmizikedikitap.com/
Yalçın Çakır
Gazeteci - Tv Programcısı
Flash TV - Çatma Mescit Mahallesi Elektirik Sokak No: 1
Tepebaşı-Beyoğlu-İstanbul
0212 2568282 - Fax; 0212 2568111
http://www.yalcincakir.com.tr
http://www.flashtv.com.tr
http://www.yalcincakirphotograhy.com

Yazıya bağlantı; Turk Gay Club