Özgür Politika Gazetesi
HABER

9 isme F Tipi cezaevi davası açıldı...

Nisan. 20, 2002  |  F Tipi  |  Özgür Politika

F Tipi'de dava

Flash TV'de "F Tipi Cezaevleri"nin ele alındığı "Düzlem Ayna" adlı programda, "Hükümeti, adliyeyi, devletin askeri ve emniyet güçlerini aşağılayıcı beyanlarda" bulundukları iddia edilen eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Şair Ataol Behramoğlu ve gazeteci-yazar Oral Çalışlar'ın da aralarında bulunduğu 9 kişi hakkında açılan davanın görülmesine başlandı.

Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın dünkü duruşmasında, yargılanan Fikri Sağlar, Ataol Behramoğlu, Oral Çalışlar, Şenay Şenol, Yalçın Çakır, Akif Han, Hülya İmak, Hasan Sonkaya ve Melek Altuntaş katılmadı.

Fikri Sağlar'ın avukatı Çetin Göz ile Şenay Şenol'un avukatı Veysel Aşkın'ın hazır bulunduğu duruşma, yargılananların ifadesinin talimatla alınmasına karar verilerek ertelendi.

Cumhuriyet Savcısı Namık Özdemirbaş tarafından hazırlanan iddianamede, Fikri Sağlar, Mehmet Akif Han, Ataol Behramoğlu ve Hasan Sonkaya için "Hükümeti tahkir etme" gerekçesiyle TCK'nin 159/1-2 maddelerinden ayrı ayrı 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

Şenay Şenol ve Yalçın Çakır'ın, "hükümeti, adliyeyi, devletin askeri ve emniyet muhafaza kuvvetlerini alenen tahkir etme" iddiasıyla TCK'nin 159/1-2 maddeleri gereğince ayrı ayrı dörder kez olmak üzere 24 yıla kadar, Oral Çalışlar'ın da "adliyenin manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif etmek" gerekçesiyle aynı maddeden 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianamede Melek Altuntaş'ın ise "hükümeti, devletin askeri ve muhafaza kuvvetlerini tahkir ve tezyif etmek" iddiasıyla üçer kez olmak üzere 18 yıla kadar cezalandırılması istendi.


Kaynak bağlantı: http://www.ozgurpolitika.org/2002/04/20/hab01.html