Radikal Gazetesi
HABER

MGK o haberi yalanlamadı...

Ekim. 16, 2002  |  MGK Yalanlamadı  |  Radikal

MGK yalanlamadı

İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisinin barajı aşacağında iddialı. Perinçek, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yaptırılan kamuoyu yoklamalarında İP'nin barajı aştığının görüldüğünü savundu.

Perinçek, 'Kamuoyu yoklamalarının kendisine MGK tarafından mı ulaştırıldığı' sorusunu şöyle yanıtladı: "Anket 15 Eylül itibarıyla olan durumu yansıtıyor. Çalışmayı bize MGK vermedi. Ama dört ayrı kaynaktan doğrulattım. MGK'ya bağlı bazı kurumlar tarafından, jandarmaya bağlı kurumlarca yapılmış.

Bazı detayları da Flash TV'den Yalçın Çakır'dan aldım, onları da doğrulattık. Yüzde 40 civarındaki kararsızları katmadan AKP yüzde 14.5, CHP 9.8, İP 6.9, DYP 5.1 görünüyor. Kararsızları eşit olarak dağıtırsak AKP yüzde 24, CHP 16, İP de yüzde 11.5 oluyor. Diğerleri barajı geçemiyor.

HSBC bankası tarafından yapılan iki ayrı araştırmanın da birinde 7.3, diğerinde 8.5 görünüyoruz. Dün (14 Ekim) Emniyet Genel Müdürlüğü' nden aldığım bir başka bilgiye göre, onların bünyesindeki kamuoyu yoklamasında da barajı geçiyoruz. Medyadaki anketler gerçekten uzak. Biz Anadolu'da CHP'ye rastlamıyoruz. Askerler de 'CHP geçen seçimden 2 puan daha düşük alır' diyor."

MGK Genel Sekreterliği'nden isim vermeden konuşan bir üst düzey kaynak ise Perinçek'in sözleri üzerine şunları söyledi: "Bu işlerin bizle ne ilgisi var? MGK'nın işi seçim anketi yaptırmak değil, ülke güvenliği. MGK böyle anketlerle uğraşmıyor."

Ancak, MGK'dan seçim anketi yapılıp yapılmadığı konusunda resmen bir açıklama yapılmadı.

Kaynak bağlantı: http://www.radikal.com.tr