Yavuz Oymak
RÖPORTAJ

Yalçın Abi'nin bilinmeyenleri...

Ocak. 8, 2015  | İnternet Ajans | Yavuz Oymak

Yalçın Abi'nin bilinmeyenleri...

Türkiye’nin Yalçın Abi’si O… Sokakta O’nun birlikte yürümek neredeyse imkansız zira selam alıp selam vermesinden iki kelam laf edemezsiniz. İşte Yalçın Çakır

Medya dünyasının fenomenlerinden biri.

Canlı yayınlarda başına gelenler, internette izlenme rekorları kırıyor.

Şuanda Flash Tv Ana Haber’i sunuyor.

Ama biz kendisine ‘Vatandaş Yalçın Çakır’ı’ sorduk.

İşte Çakır’ın merak ettiğiniz yönleri…

Kaç yaşındasınız? Nerelisiniz? Hangi okuldan mezunsunuz?

Hissettiğim yaştayım... Annem Çankırı, Babam Giresun, ben İstanbul doğumluyum...

Spor yapıyor musunuz? Hangi takımı tutuyorsunuz?

Yürüyüş, bisiklet... Gençliğimde de uzun yıllar boks yaptım. Takım tutmam...

Neden gazeteci oldunuz? ‘Gazetecilik Hastalığına’ ne zaman tutuldunuz? ‘Bu hastalığın’ sizce çaresi var mı?

Çocukluğumdan beri fotoğraf tutkum vardı. Çocuk denecek yaşta Bab-ı Ali ile tanıştım. Hürriyet, Milliyet, Yeni Asır, Cumhuriyet, belgeselcilik ve nihayet Flash Tv... 35 yılı aşkındır gazeteciyim. Gurur duyuyorum mesleğimle. Ama ben masa başını değil sahayı, sokağı, sıcak haberin içinde olmayı ve fotoğraflamayı seviyorum. Ölene kadar da bu işi yapacağım.

Ana Haber sunmanıza rağmen her fırsatta sokaktasınız. Yorulmadınız mı?

Yorulmak mı!.. Spor vücuda ve sağlığa iyi gelir. Saha ve sıcak haber de gazeteciyi diri tutar.

Yalçın Çakır’ın meslek hayatında boyunca en unutamadığı an hangisidir?

O kadar çok ki... Ama Uğur ağabeyle (Uğur Mumcu) bir dosya üzerinde çalışırken yaşadıklarım bana gerçek gazeteciliğin ne olduğunu öğretti. Uğur ağabeyin o dosyayla ilgili benimle ilgili yazdığı yazı kişisel web sitemde var. (http://www.yalcincakir.com.tr)

Asla unutamadığınız canlı yayın hangisidir?

Bir tane değil bir çok. İnsanların izlerken güldüğü, dalga geçtiği, alay ettiği reality programlarıma gelen konukların hayat hikayelerinde dramları unutmadım unutamam. Çok sakin bir insan olmama rağmen delirme noktasına geldiğim, bundan beteri yoktur, bundan yoksulu çıkmaz, bundan acımasızı olmaz dediğim her an daha da kötüsüyle karşılaşınca yaşadığım travmaları asla unutmayacağım. Bir de kayıp çocukları bulup kurtardığımız o anları unutamam. Bunları "Yalçın Abi" adıyla kitaplaştırıyorum. Yazımı neredeyse bitmek üzere.

Sizin hiç izin yapmadan 24 saat çalıştığınıza inanan büyük bir kitle var. İzin gününüzde neler yapıyorsunuz? 

İzin diye tanımlanan günümde önce evde temizlik, ütü, yemek ardından kameramı lenslerimi alıp haber fotoğrafı çekmeye gidiyorum. Bu her hafta böyle... Ya da 3Ds MAX ile görselleştirme çalışmaları yapıyorum. İzin günümde boş kalan zamanlarımda da Cinema 4D programında animasyon tanıtım, reklam çalışmaları yapıyorum. Web siteleri yapıyorum. Doğrudan satış filmleri çekip montajlıyorum... Vs...

Özellikle program yaptığınız dönemde hedef olduğunuz dönemler oldu. Tehdit aldınız mı? Ne diyorlar size?

Çooookkkk... Hangi birini sayayım. Uyuşturucu satıcıları, kadın pazarlayanlar, aile içi şiddete meyilli anneler, babalar... Saldırıya uğradım, bıçakla, silahla tehdit edildim.

Ölümden korkuyor musunuz? Sizin için kimin yokluğu; ölümden bile beter? 

Kimse sevdiklerinin acısını yaşamasın... Hepimiz bir gün öleceğiz. Benim korkum ölümden değil yaşarken yapamadıklarımdan...

En sevdiğiniz ve sevmediğiniz yemek hangisidir?

Yemek yapmayı biliyor musunuz? En iyi hangi yemeği yaparsınız?

Google sayesinde çok iyi yemek yaparım. Yemek ayırmam.

Evli misiniz? Çocuğunuz var mı? Sizce evlilik aşkı öldürüyor mu?

Boşandım. 3 evladım, 1 çocuğum var. Üçü yeğenim biri kızım. Aşk diyalektik bir haldir. Zamanla evrilir sevgiye, saygıya dönüşürse ne ala. 

Bir gencin gazeteci olması için bize 5 neden söyler misiniz? Gazeteci çok para kazanıyor mu? Siz yeterince para kazandınız mı?

Doğruyu, gerçeği arayacak. Aç kalmayı, hapse girmeyi, sürgün edilmeyi, gazı, taşı göze alacak. Dürüst olacak. Araştıracak, okuyacak. Kendisini sürekli geliştirecek. Mutlaka İngilizce bilecek. Kendisine sunulanı haber yapmak yerine araştırdıklarıyla bulacağı gerçeği haber yapmayı tercih edecek. Köşe için, makam için, çıkar için, saygı için kalemini satmayacak, yalakalık yapmayacak. Mesleğinden dolayı gelen hediyeyi kabul etmeyecek. Evrensel meslek ilkelerinden kopmayacak. Hiç bir güçten korkmayacak. 

Gazeteci çok para kazanıyor mu?

Kazananlar var. Benim bu konuda bir bakış açım var; hepimiz eninde sonunda öleceğiz. Doğarken çıplak, giderken de bir kefen 2 parça pamuk. Hepsi bu...

Hiç ödül aldınız mı? Ödülün; gazetecilik mesleğindeki anlamı nedir?

ÇGD'den haber araştırma dalında Yılın Gazetecisi ödülü aldım. Hakkıyla verilmiş ve alınmış bir ödül bir gazetecinin başarısının belgesidir.

Size neden ‘Yalçın Abi’ diyorlar? İlgiden bunaldığınız oluyor mu hiç? Sokakta yürürken ilginç şeyler geliyor mu başınıza?

Reality sayesinde üstüme oturdu öylece de kaldı. Biraz da Okan Bayülgen sayesinde oldu. Seneler boyunca her hafta medya arkasında konuk edip Yalçın Abi diye anınca değişik kesimlerin usuna yerleşti. İlgiden bunalmadım. Ama insanların sizi Marko Paşa gibi görmesi yordu beni. Derdi, sıkıntısı, arızası olan kim varsa seneler boyu umut kapısı olarak görüp geldi. Her gelenin yaşadıkları içimdeki çocuktan bir şeyler koparttı gitti.

Bıktım bu meslekten dediğiniz oldu mu? Olduysa neden?

Hayır hiç demedim. Diyeceğimi de sanmıyorum. 

Sosyal medyanın etki gücüne inanıyor musunuz? 

Evet...

Kaç yıl daha gazetecilik mesleğini yapmayı düşüyorsunuz?

Uzun vadede planlarınızda neler var?

Serbest haber fotoğrafçısı olarak dünyanın neresinde haber varsa orada olmak en büyük hayalim..

En beğendiğiniz gazeteciler kimler? ( Eskilerden - Yenilerden )

İsim vermem doğru olmaz ama benim çalıştığım dönemdeki Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Tercüman gazeteleri okul gibiydi. Orada yetişen o kuşaktan hemen herkes çok iyi gazetecidir.

Türkiye'de basına baskı var mı? Varsa nasıl? ( Bir örnekle kısaca )

Çalıştığınız kurumda size ''Şu haberi yapmayacaksın'' deseler; tavrınız ne olur?

Türkiye'de basının içinde bulunduğu durum yine o basının sahipleri, yöneticilerinin eseridir. İğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına batırmayı öğrendiğimiz zaman gerçek özeleştiri yapmaya başlarız. Çalıştığım kurumdan bana, şahsıma bugüne kadar "şu haberi yapma" denmedi.

Hangi gazeteleri okuyorsunuz? Sürekli takip ettiğiniz internet siteleri hangileri? Dizi, yarışma, kadın programı izliyor musunuz?

Olabildiğince çok fazla değişik kaynağa başvururum. Televizyonda belgesel kanalları haricinde hemen hemen hiç bir şey izlemem.

Sizce Türkiye'de ve Dünyada son 1 yılın en önemli olayı hangisidir?

Çok... 

Hükümet ile Cemaat arasında bir süredir ciddi bir gerilim var.

Bu gerilimden nasıl etkileniyorsunuz? Mesleğinizi yaparken özgür müsünüz?

Etkilenmiyorum. Neden etkileneyim ki. Benim merkezim gazetecilik kurallarıdır. O kurallarda bana 360 derece bir çember içinde herkese, her kuruma eşit mesafede durmayı öğretiyor. 

Flash Tv’ye sık sık; ‘Halay Tv’ ‘Bal Tv’ diyorlar. Bu durumdan rahatsız oluyor musunuz? Flash Tv’de neden sürekli müzik eğlence programı yayınlanıyor?

Kimin ne dediği umurumda bile değil. Her yayıncı kuruluşun bir yayın politikası var. Flash TV'ninki de bu. Ayrıca bu kanalın ürettiği onlarca format şu anda hemen her kanalda değişik isimlerle ekranda...

Dünya'da, Türkiye'de ve İstanbul'da en sevdiğiniz ve en çok görmek istediğiniz yerler neresi?

İmkanım olsa her yeri gezip görmek ve fotoğrafını çekmek isterim.

Sizce; Türkiye’de adalet var mı? Sunarken içinizi paramparça eden bir haber hatırlıyor musunuz?

Haksızlık ve adaletsizlik sonucu mağdur edilenler beni hep üzmüştür.

Cüneyt Özdemir, Fatih Portak, Nazlı Çelik, Ece Üner… Rakipleriniz çok güçlü. Onlara bir mesajınız var mı buradan?

Yok Yavuz kardeşim. Allah hepsinin yolunu açık etsin...

Benimle ilgili samimi düşüncelerinizi rica ediyorum.

Sonuna kadar her türlü sert eleştiriye açığım.

Seninle en sık karşılaştığımız nokta haberci olarak görev yaptığımız Gezi Parkı eylemleriydi. Sonra yolumuz Flash TV'de kesişti. Hırsını kaybetme yeter. Kendini geliştir. Önünde çok uzun bir yol var. İyi bir eş ve düzgün bir insansın. Bunlar önemli özellikler.

Bunların dışında söylemek isteğiniz bir şey var mı?

Sağlığınız, sıhhatiniz...

Sıcak cevapları için Yalçın Abi’ye teşekkür ederim.

Yazıya bağlantı; İnternet Ajans