Davut Şahin; Yeni Asya gazetesi
KÖŞE YAZISI

Umut mu, Skandal mı!..

Aralık. 3, 2004  |  Davut Şahin  |  Yeni Asya Gazetesi

Umut, umut olmuyor

TGRT`de Amerikalı bir danışmanın varlığı işe yarıyor. Tıpkı Amerikan televizyonlarında olduğu gibi `Çocuğun Var, Derdin Var` dizisi hafta içi her gün ekranda. Gerçi, espriler de Amerikan patentli...

Yani `sit-com.` Başrollerini Cem Devran ve Şevval Sam paylaşıyor. Tipik bir aile dizisi. Kendini izlettiriyor. İyi hoş da... Şu haber bana tuhaf geldi: `TGRT`de beğeni ile izlenen `Çocuğun Var Derdin Var` adlı dizinin oyuncuları önceki gece Kuruçeşme Ece Bar`da felekten bir gece çaldılar.` Aile dizisi oyuncularına hiç yakıştıramadık. Hiç olmazsa gözönünde yapmayın şu işi. Ekranda örnek bir aile profili çizerken, gerçek hayatta `bar`larda eğlenmek hoş olmasa gerek.

* BİT YENİĞİ:

Servis şoförünün kaçırdığı 17 yaşındaki Zeynep haberi Serap Ezgü`ye (TGRT) iyi rating getirdi. Atv, Kanal D ve Show TV sonradan uyandı ve TGRT`nin kapısını aşındırdı. TGRT habercilikte öne çıkmayı biliyor. Eminim, şimdi diğer kanallar altta kalmamak için Zeynep`i stüdyo stüdyo dolaştıracak. Çünkü mükemmel bir malzeme.

Görünen şu: Genç bir kız, üniversitenin önünden şehir eşkiyaları tarafından kaçırılıyor. Tam 18 gün bir evde tecrit ediliyor. Yani `kara sevda` durumu. Fakat genç kızın açıklamaları kuşku uyandıracak cinsten. Hem `şokta` olduğunu söylüyor, hem `sıkıldığını.` Üstelik kaçıran kişiden de kendisine zarar vermeyeceğinden yüzde yüz emin (Ayşe Arman`ın röportajı, Hürriyet). Buraya yazıyorum, demedi demeyin: bu işte bir bit yeniği var!

* UMUT MU, SKANDAL MI?:

İşin doğrusu `Umut` umut vermiyor. Yalçın Çakır`ın hazırladığı program (Flash TV) hem kaliteden, hem de insanlıktan uzak. Tanıtıma bakıyoruz: `Hasret çekenler, ayrı düşenler, kavuşamayanlar, buluşamayanlar, yakınlarını bulmak isteyenler... Umut programı insanlara umut olmayı hedefliyor` diyor. Sahi mi? Bir bakalım: `Hasret` çeken bir adam karısını arıyor. Güya kadın evi terketmiş, annesinin evine yerleşmiş. Adam eşiyle barışmak için çağrıda bulunuyor. Ama bir o kadar da iftira atıyor.

Eşi de canlı yayına bağlanıyor. O da iğrenç iddialarda bulunuyor. Seviye sıfırın altında eksi sıfır... Hasret dediğin bu mu? Sunucu şaşkın ve panikte. Dahası, program idare etmek bir yana, çağırdığı insanların elinde oyuncak oluyor. Yukarıdaki program bir örnekti... Hemen hemen her hafta canlı yayında bir rezalet çıkıyor... Kimsenin dur dediği yok...

RTÜK`e buradan çağrıda bulunuyor ve harekete geçmesini istiyoruz. Çünkü, program umut yerine, zarar veriyor.

E-Posta: [email protected]