Televizyon Gazetesi
HABER

Biliyor musunuz?..

Ekim. 24, 2008  |  Televizyon Gazetesi  |  Flash TV

İş Peşinde programına 153 bin başvuru

Flash TV’de yaklaşık bir aydır yayınlanan İş Peşinde programına 153 bin 478 kişi iş bulabilmek, 7 bin 622 işveren de eleman bulmak için başvuru yaptı. İşsizliğin ürketen tablosunun apaçık ortaya çıktığı programda, bugüne kadar sadece 78 kişi işe yerleştirilebildi. 

Eleman arayan işverenlerle iş arayanlar canlı yayında bir araya getiriliyor. Herkes özgür bir platformda beklentilerini ve sıkıntılarını açıkça ortaya koyuyor. Üstelik bu yayın karşılığı işverenlerden ya da iş arayanlardan herhangi bir ücret talep edilmiyor. 

Ev Hanımlarından Yoğun İlgi 

İş Peşinde programının en büyük takipçileri ise sabah saatlerinde evde oturan ev hanımları. Eşi, oğlu, torunu ya da damadı işsiz olan ev hanımları programı arayarak, yardım istiyorlar. Programa iş bulma umuduyla 14 gün içinde başvuran 153 bin 478 kişiden 96 bin 200'ü ev hanımı. 

Üniversite Mezunları İçin Umut Kapısı 

İş bulmak için başvuranların yüzde 9'unu üniversite mezunları oluşturuyor. En çok iş arayanlar ise orman, endüstri, edebiyat, kimya ve çevre mühendisliği bölümlerinden mezun olan gençler… Programa katılan bazı mezunlar şoförlüğe bile razı olduklarını ifade ediyorlar. 

Kalifiye eleman sıkıntısı 

İş Peşinde’yle ortaya çıkan korkunç bir gerçekse ‘kalifiye olmayan’ işsizlerin çokluğu. Programa başvuran 7 bin 622 işveren ısrarla ‘yetişmiş’, sertifika

ya da diploma sahibi ‘kalifiye’ eleman arıyor. Ancak şoför, temizlikci, çaycı, bekci gibi branşlarda iş arayanların dışında, başvuranlar arasında kalifiye elemanların oranı yüzde 7'yi bile geçmiyor.

Kaynak: Televizyon Gazetesi