Yenişafak Gazetesi; Yalçın Çakır; İş Peşinde Programı
HABER

İki ayda 170 bin başvuru...

Kasım. 11, 2008  |  Yenişafak Gazetesi  |  Nurşen Şentürk

Yalçın Çakır'la İş Peşinde Programı

Flash Tv'de 6 Ekim'de yayına giren iş arayanlarla işverenleri buluşturan 'İş Peşinde' programına iki aylık süre içerisinde 170 bin başvuru yapıldı... 

NURŞEN ŞENTÜRK

Flash TV'de ekrana gelen 'İş Peşinde' iki aylık yayın süresince 170 bin başvuru aldı. Türk televizyonlarında bir ilk olan programın sunucusu Yalçın Çakır "bu formatın bir benzerinin dünya programları içerisinde de olmadığını" söyledi.

İşsizlerle işverenleri buluşturduğu programı için 'hayırlı bir iş' yapıyoruz diyen Çakır “ İş arayanlarla, işverenleri ortak bir platfomda buluşturuyoruz. telefon ve SMS lere bakan callcenter elemanlarımızla birlikte 13 kişilik bir kadroyla hazırlıyoruz” dedi.

Çakır, programa başlayınca, vasıfsız eleman kategorisindeki işsizliğin daha çok olduğunu fark etmiş. Öte yandan işverenlerin de başvurularındaki artışla iki kesimin bir araya gelmesinde 'arabuluculuk' görevini üstlenmiş. 5 Hafta içinde 115 kişiyi iş sahibi yapan program farklı kanallar tarafından yüksek ücretlerle transfer edilmek istense de Çakır ve ekibi programı Flash Tv'de sürdürmeye kararlı olduklarını söylüyorlar.

“Daha önceki programlarında yardım için gelenlerin de , aile içi parçalanmışlıkların da, ayrılıkların da temelinde işsizlik ve dolayısıyla ekonomik gerekçeler olduğunu ifade eden Çakır, "tüm bunların nedeninin ekonomik olduğunu söylerken böyle bir programla önceki başvurularla birlikte kayıtlarında 745 binden fazla giriş olduğunu" söyledi.

5 yıl önce kanalın planlamasına aldığı 'İş Peşinde'nin bu yıl yayınlanmasına karar verilmiş. Yardım ve sosyal içerikli programlar hazırlamayı tercih eden Çakır, bu tarz program hazırlamanın zor olduğunu vurgularken yaşadığı olaylardan da örnekler verdi. "Sokakta derdini anlatmak isteyen izleyicilerin arasında iş arayanların da dahil olduğunu söyleyen Çakır, “Misal, programa katılan bir Muhsin Bey var. İş bulamadığı için karısı dövmüş ve evden kovmuş. Kadını bulduk konuştuk. Bıçak kemiğe dayanmış. Aylardır evde ekmek yok. Sonunda kocasına saldırmış. Adam şimdi evine gidemiyor” her başvuruda ayrı bir dramla karşılaşıyoruz" dedi.

Kaynak: Yeni Şafak Gazetesi