Flash TV'ye silahlı baskın
HABER

DYP aday listelerinde ilginç adaylar!..

Şubat. 25, 1999  |  Flash TV Baskın  |  Milliyet

İlginç adaylar

FLAŞ TV baskınını planladığı ve baskına katıldığı iddiasıyla tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen DYP İl Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Mert, halen 11 yıl hapis istemiyle yargılanıyor.

Flaş TV İstanbul Haber Müdürü Yalçın Çakır ve baskına tanık olan diğer çalışanlar tarafından emniyette teşhis edilen Şafak Mert, ‘Toplu zarar vermek, meskun mahalde korku ve panik yaratacak şekilde silahla ateş etmek, suçlarına iştirak ve soruşturmayı yanlış yola sevk etmek’ iddiasıyla Beyoğlu 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyor.

Telekulak işe yaramadı DYP'de açıklanan listeler Genelkurmay ve medyayı dinleyip kaset hazırlayanların işe yaramadığını ortaya koydu. Çiller, Genelkurmay'a ajan sokan dönemin Emniyet İstihbarat eski Daire Başkan Vekili Bülent Orakoğlu ile İstanbul Emniyet İstihbarat eski Şube Müdürü Adem Demir'i harcadı. Orakoğlu'nun en arka sıraya atan Çiller, Demir'i de liste dışı bıraktı. Bursa önseçim birincisi Mehmet Gazioğlu da Turhan Tayan'ın son anda ANAP'a transferinin cezasını ödedi.

Çiller, Bursa İl Başkanlığı yapan eski İçişleri Bakanı Gazioğlu'nu bu seçimde de liste dışına attı. Jet-Pa Partisi protestosu Çiller, teşkilatın isyanına karşın Fadıl Akgündüz'ün sahibi olduğu Jet-Pa adaylarına Siirt'te ilk üç sırayı verdi. Siirt İl Teşkilatı listeye tepki gösterirken, Siirtli bir parti yöneticisi Hürriyet'e, ‘‘Bizi de nasılsa görevden alacaklar’’ dedi. Günlerdir Ankara'da Çiller'le görüşmeye çalışan il yöneticileri, genel merkez koridoruna ‘Jet-Pa Partisi’ yazarak ayrıldılar. Yazı, apar topar silindi.

Çiller, yine Jet-Pa kontenjanından Nuri Emral'ı da İstanbul 1. Bölge 4'üncü sıradan aday yaptı. Akgündüz, listelerin belli olmasından sonra dün akşam katıldığı Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programında, Çiller'e jest yaparak Güneydoğu'nun kalkınmasına en duyarlı parti olarak DYP'yi ilan etti. ‘‘Sergen'e verdiğim parayla 10 tane milletvekili alırdım’’ diyen Akgündüz, bölgede sevilen biri olması nedeniyle, yöre insanının isteği doğrultusunda DYP'yi desteklediğini iddia etti.

Siirt'te hiçbir yatırımı bulunmayan Akgündüz, 700 aileyi de maaşa bağlamıştı. Akgündüz'ün DYP üzerindeki etkisini eleştiren partililer, ‘‘Teşkilat yöneticilerini sürekli biçiyoruz. Önseçim yaptık. Ona da saygı duymuyor, tepeden birilerini koltuklara yerleştiriyoruz’’ serzenişinde bulundular. Süleymancılar isyan halinde Seçimlere DYP listelerinden giren Süleymancılar tarikatı adayları, arzu ettikleri yerden gösterilmediklerini öne sürerek isyan etti.

Aralarında İstanbul Birinci Bölge ikinci sıradan aday gösterilen Ahmet Arif Denizolgun'un bulunduğu yedi Süleymancı aday, listelere itiraz edilmesi için Tansu Çiller'e rest çekme kararı aldılar. Elazığ ikinci sıra adayı Hasan Belhan'la Ali Rıza Yılmaz, Cafer Coşkuner, Adil Erdoğan ile dördüncü sıra Konya adayı Ahmet Bütüner bugün Ankara'da bir toplantı yapacaklar. Denizolgun dışında hiç bir adaylarının seçimi kazanamayacağını savunan Süleymancılar, Çiller'in listeleri düzeltmemesi halinde adaylıklarını geri çekeceklerini belirttiler.