sacit aslan web sitesi
MAGAZİN

Yalçın Çakır'dan Mesut Yar'a yanıt

Aralık. 29, 2010  |  Sacit Aslan |  Magazin

Yalçın Çakır'dan Mesut Yar'a yanıt

Sevgili Mesut Yar
  
Posta Gazetesi’nde 29 aralık 2010 günü yayınlanan köşe yazınızı okudum. Eleştirilere sonuna kadar saygılıyım ama hakkımda yorum yapmadan önce keşke en temel gazetecilik kuralına uyup bir arasaydınız. Arkadaşlığımız ve dostluğumuz da bunu gerektirirdi sanırım. Önemli  değil  artık.  Ancak yazınızda “yanlış” olan yerleri de düzeltme gereği hissettim.
  
Köşe yazınızda, “yaptığım işler türkiye’nin çok üstünde” dediğimi ima eden tırnak içi bir alıntı kullanmışsınız. Böyle bir şey demedim. Terbiyem ve mesleki ahlakım da böyle bir şey söylememe engeldir zaten. 
  
Ece Erken’in FOX TV’de hazırlayıp sunduğu programda bir soru üzerine şu yanıtı verdim;
  
“Türkiye bu programlarda işlenen konulara layık değil. Keşke yapmasak. Keşke bu programlara zemin oluşturan şartlar düzelse de insanlar daha farklı konularla uğraşsa ve bize gerek kalmasa. Keşke devlet üstüne düşeni yapsa da insanlar bize değil bilim insanlarına gitse. Benim halkım bu değil, böyle de olmamalı. Ekonomik altyapı düzelmiş olsa, insanların eğitim seviyesi yüselmiş olsa bu sorunlar yaşanmaz. Bu progmalara  ihtiyaç duyulmasa da bizler de bu programları yapmasak. Bu ülkenin insanları bunlara layık değil. 12 yaşından sonra kız çocukları evden kaçıyorsa, okutulmuyorsa, para karşılığı satılıyorsa, fuhuşa ve uyuşturucuya sürükleniyorsa çok ciddi düşünmemiz lazım. Ama ben değil insanlarımızı bu duruma düşürenler, bu ülkeyi on yıllardır yönetenler düşünsün ve utansın…”
  
Bu konuşma ne yazıkki bazı magazin içerikli web sitelerinde, “türkiye bana layık değil” şeklinde ve benzeri farklı başlıklarla aktarıldı. Haberi yaparken bırakın programı izlemeyi, tekrarına bile bakmadan ve beni arama zahmetine bile katlanmadan yazdılar. Ne diyeyim… habercilik seviyesi internet ortamlarında maalesef bu noktada… bazı haber siteleri de buralardan “copy paste” yani kopyala-yapıştır yapınca ortaya bu çirkin manzara çıktı. Gönderdiğim açıklamayı yayınlama lüzumu bile görmediler. Belki siz bunu yayınlarsınız!..
  
Flash TV’de pazar akşamları yayınlanan “aradakiler” programına ilişkin “utanç verici” olarak tanımladığınız eleştirilerinize gelince, “saygı duyarım.” Artniyetli olmayan eleştirileri okudukca yanlışlarımızı – doğrularımızı görüyoruz. İyi de oluyor. 
  
Benim yaptığım işleri beğenen de çıkacak beğenmeyen de. Ama “ceset gösterme” ile ilgili işin aslını öğrenmek isterseniz size seve seve zaman ayırıp anlatabilirim.
  
Dostlukla / 29.12.2010
Yalçın ÇAKIR

Yazıya bağlantı; Sacit Aslan