Ece Erken
Haber

Yalçın Çakır o cümleyi hiç söylememiş!

Aralık. 29, 2010  |  Gazeteciler.com | Açıklama

Yalçın Çakır o cümleyi hiç söylememiş!

Flash TV'de "Aradakiler" adlı bir reality şov programı sunan Yalçın Çakır kendisini eleştirenlere yanıt verdi.

Flash TV'de "Aradakiler" adlı bir reality şov programı sunan Yalçın Çakır, medyada yer alan sözleri söylemediğini ileri sürdü ve kendisini eleştirenlere yanıt verdi.

"Eleştirilere sonuna kadar saygılıyım ama hakkımda yorum yapmadan önce keşke en temel gazetecilik kuralına uyup bir arasaydınız" diyen Yalçın Çakır, medyada yapılan haberlerde "yaptığım işler türkiye'nin çok üstünde" dediğini ima eden tırnak içi bir alıntı kullanıldığını ama kendisinin böyle bir şey demediğini söyledi ve "terbiyem ve mesleki ahlakım da böyle bir şey söylememe engeldir zaten" dedi.

Çakır sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ece Erken'in Fox tv'de hazırlayıp sunduğu programda bir soru üzerine şu yanıtı verdim;

"Türkiye bu programlarda işlenen konulara layık değil. keşke yapmasak. Keşke bu programlara zemin oluşturan şartlar düzelse de insanlar daha farklı konularla uğraşsa ve bize gerek kalmasa. keşke devlet üstüne düşeni yapsa da insanlar bize değil bilim insanlarına gitse. Benim halkım bu değil, böyle de olmamalı. Ekonomik altyapı düzelmiş olsa, insanların eğitim seviyesi yüselmiş olsa bu sorunlar yaşanmaz. Bu progmalara ihtiyaç duyulmasa da bizler de bu programları yapmasak. Bu ülkenin insanları bunlara layık değil. 12 yaşından sonra kız çocukları evden kaçıyorsa, okutulmuyorsa, para karşılığı satılıyorsa, fuhuşa ve uyuşturucuya sürükleniyorsa çok ciddi düşünmemiz lazım. Ama ben değil insanlarımızı bu duruma düşürenler, bu ülkeyi on yıllardır yönetenler düşünsün ve utansın..."

Bu konuşma ne yazıkki bazı magazin içerikli web sitelerinde, "türkiye bana layık değil" şeklinde ve benzeri farklı başlıklarla aktarıldı. haberi yaparken bırakın programı izlemeyi, tekrarına bile bakmadan ve beni arama zahmetine bile katlanmadan yazdılar. Ne diyeyim... Habercilik seviyesi internet ortamlarında maalesef bu noktada... Bazı haber siteleri de buralardan "copy paste" yani kopyala-yapıştır yapınca ortaya bu çirkin manzara çıktı. Gönderdiğim açıklamayı yayınlama lüzumu bile görmediler."

Yazıya bağlantı; Gazeteciler