Nikon 1 J5 + 10-30mm PD VR
BODY İNCELEMESİ

Nikon 1 J5 + 10-30mm PD VR

Body  |  Review  |  İnceleme

ORTALAMA

98

MÜKEMMEL

Uygun fiyatlı, profesyonel aynasız kamera arayanlar için Nikon 1 J5

GENEL BAKIŞ; Kolay taşınabilir Nikon 1 J5 sistem fotoğraf makinesi ile sıradanlıktan kurtulun. Nefes kesici 20,8 megapiksel görüntüler ve ultra keskin 4K videolar çekin. D-SLR makinelerden daha yüksek çekim hızıyla hiçbir şeyi kaçırmayın. Büyük CMOS sensörü ve değiştirilebilir 1 NIKKOR objektifleri sayesinde Nikon 1 J5 fotoğrafçılığınızı hızla geliştirecek. 

Düşük ışık koşullarında güvenle çekim yapma özgürlüğünün tadını çıkarın. Spor modunda Sürekli AF ile 20 fps'de aksiyonu kolayca dondurun. 4K çözünürlüklü seyahat günceleri çekin veya fotoğraf makinesinin hızından gelen güçle çarpıcı ağır çekim videolar kaydedin. Eğilebilen dokunmatik ekran ve manuel kontrollerle yaratıcılığınızı konuşturun. Ardından da göz alıcı karelerinizin her birini akıllı cihazınız aracılığıyla paylaşın..

Nikon 1 J5 + 10-30mm PD VR

Nikon 1 J5 + 10-30mm PD VR

Panasonic Lumix DMC-TZ25 en önemli özelliklerinden birisi, tek bir tuşa dokunarak film kaydetmeye başlayabilmaniz. İstenmeyen parlama ve yansımaları önlemek için, objektifi nano kaplama ile işlenmiş. 16x zum objektif oldukça keskiin görüntüler veriyor. Ancak tabii ki ıık şartlarının da iyi oolması gerekiyor. Panasonic'in üstün POWER OIS sistemi ile optik zum brlikte oldukça başarılı sonuçlar almanıza yarıyor.

20,8 MP çözünürlüklü nefes kesici görüntülerle akıllı telefon sahibi çoğunluğun önüne geçin. Büyük CMOS sensörü ve 1 NIKKOR objektifleri sayesinde Nikon 1 J5 yaratıcı fikirlerinizin hakkını verecek.

Sürekli otomatik netleme ile 20 fps hızında çekim yapan taşınabilir Nikon 1 J5, D-SLR makinelerin kaçırabileceği aksiyon sahnelerini bile yakalar. Spor moduyla her şeyi dondurun ve hiçbir şeyi kaçırmayın.

Nikon 1 J5 + 10-30mm PD VR

Nikon 1 J5 + 10-30mm PD VR

Fotoğraf makinesinin PSAM çevirmeli ayar düğmesi, ayar kadranı ve Fn düğmesi ile D-SLR stili kontrol deneyiminin keyfini çıkarın. Yaratıcı yönünüzü keşfedin ve ilham veren görüntüleri tam olarak istediğiniz gibi yakalayın.

Ultra keskin 4K çözünürlükte görkemli filmler kaydedin.² Pürüzsüz Zaman aralıklı çekim ve HD ağır çekim sekanslarıyla zamanı esnetin ve daha çarpıcı olun. Film kaydı yaparken harika fotoğraflar çekin.

Her çekiminizi kolayca paylaşın. Wi-Fi ve NFC özellikli Nikon 1 J5, yüksek kaliteli fotoğrafları akıllı cihazınız üzerinden her zamankinden daha hızlı paylaşabilmenizi sağlar.

Düşük ışıkta olağanüstü resimlerden sanatsal bir dokunuşla bulanıklaştırılmış arka planlara kadar uzanan yepyeni bir görüntü kalitesi düzeyinin keyfini çıkarın. Çoğu kompakt fotoğraf makinesinde³ bulunan sensörlerden dört kat daha büyük CX biçimli bir sensöre sahip olan Nikon 1 J5, her koşulda öne çıkar.

Nikon 1 J5 + 10-30mm PD VR

Nikon 1 J5 + 10-30mm PD VR

Göz alıcı bir tasarıma sahip Nikon 1 J5, gerçek bir fotoğrafçılık tarzını yansıtır. Aralarında ideal boşluk bırakılan kadran düğmeleri sayesinde gözünüzü konunuzdan ayırmadan çekim yapabilirsiniz. Ön ve arka tutucular cihazı sıkıca tutmanızı sağlar.

Kolayca ilgi çekici fotoğraf ve filmler çekin. Hassas dokunmatik ekrana dokunarak netleme ve çekim yapın, önemli ayarları değiştirin. Ekranı yukarı veya aşağı eğerek alışılmadık açılardan çekim yapın veya yaratıcı otoportreler çekin.

En iyi görüntülere giden yol en iyi objektiflerden geçer ve 1 NIKKOR objektifler tek kelimeyle harikadır. Aralarından seçim yapabileceğiniz üst düzey hızlı objektifler, süper telefoto objektifler ve ekstra geniş objektiflerle her türlü sahneyi olağanüstü netlikte yakalayabilirsiniz. Her objektif film kaydı için optimize edilmiştir ve Nikon 1 sistemi diğerlerinden ayıran taşınabilir bir tasarıma sahiptir.

AYRINTILI BAKIŞ;

Harika görüntüler: Hız, görüntü kalitesi ve taşınabilirliğin kusursuz dengesini yaşayın. Çoğu kompakt fotoğraf makinesinde³ bulunan sensörlerden dört kat daha büyük bir görüntü sensörüne sahip olan Nikon 1 J5, size üstün kaliteli görüntüler elde etme özgürlüğü sunuyor. Arkadan aydınlatmalı büyük CX biçimli sensör, mümkün olan en fazla miktarda ışığı yakalar ve her pikselin kusursuz bir biçimde üretilmesini sağlayarak renk ve ayrıntı dolu görüntüler elde etmenizi olanaklı kılar.

Düşük ışık performansı: 160-12.800 aralığını kapsayan ISO sayesinde, Nikon 1 J5 neredeyse tüm ışık koşullarında son derece net görüntüler elde etmenizi sağlar. Tam çekim özgürlüğü istiyorsanız ISO'yu manuel olarak kontrol edin ya da mükemmel sonuçlar için fotoğraf makinesinin ISO duyarlılığını otomatik olarak ayarlamasına izin verin. Gelişmiş kumlanma azaltma özelliği, yüksek ISO seviyelerinde daha net ve daha iyi tanımlı görüntüler sağlar.

EXPEED 5A: Nikon’un yeni nesil görüntü işlemcisi ile göz alıcı netlikte görüntüler elde edin. Fotoğraf makinesinin ışık hızındaki otomatik netleme, akıllı kumlanma azaltma ve net görüntüleme teknolojilerinin ardında EXPEED 5A vardır. Artırılmış işlem hızları sayesinde fotoğraf makinesi, 20,8 megapiksel çözünürlüklü sensörden alınan verileri fotoğraflara ve 4K filmlere² kolayca aktararak fotoğraf makinesinin pek çok yaratıcı moduyla ve son derece yüksek arka arkaya çekim hızlarıyla rahatlıkla başa çıkabilir.

Baş döndürücü fps hızı: D-SLR'dan daha yüksek bir sürekli çekim hızına sahip Nikon 1 J5'ten hızlısı yoktur. Sürekli AF ile 20 fps gibi rekor bir hızla çekim yapın veya netlemeyi ilk çerçevede sabitleyerek 60 fps'yi bulan hızın keyfini çıkarın. Fotoğraf makinesinin arka arkaya çekim modlarına kolayca erişebilmek için Çevirmeli Ayar Düğmesi'ni Spor'a getirmeniz yeterlidir. Çekim yapmak istediğiniz hızı seçebilir ve hızlı, hareketli sekansları bir grup fotoğraf olarak görüntüleyebilirsiniz.

Gelişmiş karma AF: Nikon'un fotoğrafçılıkta çığır açan karma AF sisteminde, konunuza hızla odaklanabilmeniz için 171 otomatik netleme noktası kullanılır. Sistem 105 kademe belirlemeli AF noktası ve hızlı kontrast ölçümlü AF arasında anında geçiş yapabilir. Kademe belirlemeli AF harekete çok hızlı bir şekilde odaklanır. Kontrast ölçümlü AF, görüntünün kenarlarını genişletir ve düşük ışık koşullarında bile çevresel konuları keskin bir biçimde netleyebilmenizi sağlar.

Nefes kesici filmler: Filmlerinizi ultra keskin 4K/15p veya Full HD 1080/60p kalitesinde çekerek izleyenleri etkileyin.² Üç saniyelik 120 fps hızındaki bir HD filmi 12 saniyede oynatan Ağır Çekim modunda, her bir kalp atışını yeniden yaşayın. Otomatik görüntü yakalama veya manuel çekim ile film kaydı yaparken fotoğraf çekin. Etkin D-lighting, yüksek kontrastlı sahnelerde kendini gösterir ve doğal bir ışık-gölge dengesi yakalamanızı sağlar. E-VR, tam yakınlaştırmayla film çekerken bile filmlerinizin keskin netliğini korur.4

Yaratıcı film modları: Hızlı Çekim, Sıçramalı Kesme ve 4 Saniyelik Film özellikleri, içinizdeki görüntü yönetmenini ortaya çıkarır. Hızlı Çekim ile sokak sahnelerinize enerji katın, Sıçramalı Kesme ile zamanın akışını animasyonlu stop motion hissi kazandırarak yansıtın, kısa ve öz 4 Saniyelik Film klipleriyle kendinizi ifade edin.

Zaman aralıklı filmler: 300'e kadar fotoğraftan oluşan nefes kesici Full HD zaman aralıklı filmlerle zamanın akışını gözler önüne serin. Nikon 1 J5'i bir tripod'a bağlayarak yavaş gelişen mucizelerin görkemini yakalayın. Fotoğraf makinenizi boynunuza asın ve şehir maceralarınıza benzersiz bir yorum katın. Fotoğraf makinesini her 5, 10 veya 30 saniyede bir çekim yapacak biçimde ayarlayabilirsiniz.

Üstün ergonomi: Söz konusu Nikon 1 J5 olunca, kompakt ile dar ve sıkışık aynı anlama gelmez. Fotoğraf makinesinin temiz, basit tasarımı ve kadranlar arasındaki ideal boşluk sayesinde kontrollere kolayca erişebilir ve gözünüzü konunuzdan ayırmadan çekim yapabilirsiniz. Çevirmeli Ayar Düğmesi ile PSAM ve Spor modları arasında kolayca geçiş yapın. Ayar kadranını kullanarak ayarları değiştirin ve sık kullanılan ayarları Fn (fonksiyon) düğmesine atayın.

Eğilebilir dokunmatik ekran: 7,5 cm (3,0 inç), 1037 k-noktalı hassas LCD ekran, eğildiğinde bile rahat kullanım imkanı sunar. Çok hızlı hareket eden konular için yere yaklaşın veya 86 derecelik ters açı sayesinde yüksek bir izleme noktasından kolayca çekim yapın. Ekranı 180 dereceye kadar eğin ve Otoportre modunu kullanarak teninizi yumuşatın veya Otomatik zamanlayıcı'yı ayarlayın. Netlemek ve çekim yapmak, fotoğraf makinesi ayarlarında sezgisel değişiklikler gerçekleştirmek, yaratıcı işlevlerin önizlemesini yapmak veya dokunmatik ekranı devre dışı bırakmak için yüksek çözünürlüklü ekrana dokunmanız yeterlidir.

NFC & Wi-Fi özellikli: Çarpıcı Nikon 1 fotoğraflarını bir akıllı cihaz aracılığıyla paylaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Fotoğraf makinesinin LCD ekranındaki görüntüyü aktarmak için Nikon 1 J5 ile NFC (Yakın Alan İletişimi) destekli bir akıllı cihaza dokunmanız yeterlidir. Fotoğrafları Wi-Fi üzerinden akıllı cihazınıza aktarmak için fotoğraf makinesinin özel Wi-Fi düğmesine basmanız yeterlidir5. Ayrıca Wi-Fi fonksiyonunu kullanarak fotoğraf makinesinin deklanşörünü uzaktan tetikleyebilir veya tablet ya da akıllı telefonunuzun ekranında çekimlerinizin önizlemesini yaparak kusursuz kompozisyonlar oluşturabilirsiniz.

Canlı görüntü kontrolü: Çekmeden önce fotoğraflarınızı veya filmlerinizi bir dizi modda hızla ve sezgisel bir biçimde geliştirin. Parlaklık, alan derinliği ve kontrastta ince ayar yapmak için görüntünüzün yanındaki kontrol çubuklarını ayarlamanız yeterlidir. Dokunmatik ekrandaki kadranı kaydırarak kolayca kullanabileceğiniz Yaratıcı Palet ile hedeflediğiniz görünümü elde etmek için sanatsal, stüdyo kalitesinde filtreler uygulayın. LCD ekranda yaptığınız değişikliklerin yol açtığı etkileri görün. Burada gördüğünüz, deklanşöre bastığınız anda elde edeceğiniz görüntünün bire bir aynısıdır.

Yaratıcı Mod: Fotoğraf ve filmlere yönelik popüler efektlerle çekimlerinize yaratıcılığınızı katın. Retro ile zamanın akışını tersine döndürün, çarpıcı Yüksek Kontrast Monokrom özelliğiyle yapacağınız siyah-beyaz çekimlerle sanatçı ruhunuzu ortaya çıkarın, Pop ile biraz canlılık katın veya Panorama ile sahnenin tamamını karenize sığdırın. Toplamda seçebileceğiniz 14 efekt vardır ve fotoğraf makinesinin ayarlarını portreler, manzaralar ve yakın çekimler için otomatik olarak optimize eden beş sahne moduna erişebilirsiniz.

En iyi anı çekme: Akıllı Fotoğraf Seçici, Etkin Seçim ve Yavaş görünüm ile tek bir saniyede saklı büyüyü yakalayın. Akıllı Fotoğraf Seçici'de Nikon 1 J5'in dahili fotoğraf uzmanını kullanarak teknik olarak öne çıkan görüntüleri seçin. Etkin Seçim ile bir saniyeden kısa bir sürede çekilen 20'ye kadar fotoğraf arasından saklamak istediklerinizi seçin. Yavaş görünüm ile ağır çekim bir dizi fotoğraf arasından en iyisini seçin.

Hareketli Enstantane Çekim: Tek bir tıklamayla anılarınızı daha detaylı gösterin ve hareketli fotoğraflar oluşturun. Paylaşım için tasarlanan Hareketli Enstantane Çekim, dört saniyelik ağır çekim bir kliple başlayan ve göz alıcı bir fotoğrafla sona eren bir "canlı görüntü" oluşturur. Anında paylaşın veya Nikon'un ücretsiz ViewNX-Movie Editor yazılımını kullanarak düzenleyin, diğer fotoğraflar ve film klipleriyle birleştirin.

Ücretsiz yazılım ve depolama: Yaratıcılığınızı çekim sonrasında da konuşturun. Nikon'un ücretsiz ViewNX-i ve ViewNX-Movie Editor yazılımlarıyla fotoğrafları, film kliplerini ve Hareketli Enstantane Çekim'leri kolayca aktarın, düzenleyin ve paylaşın. Bir Nikon 1 sahibi olarak NIKON IMAGE SPACE 'te 20 GB ücretsiz depolama alanı avantajından da yararlanabilirsiniz.

Fiyat; 10-30 mm Nikkor lensle birlikte - 2016 Ocak - 497 DOlar / ABD BH

Nereden Alınır; İncele

Üretici: Nikon

Body sayfası: http://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product/nikon1/nikon-1-j5.html

Nikon 1 J5 + 10-30mm PD VR EN Manual PDF için  →  burayı tıklayın.

Yararlanılan kaynaklar; Kullanım klavuzu ve inceleme araştırmaları.

Nikon 1 J5 + 10-30mm PD VR ile çekilmiş örnek fotoğraflar; http://nikonrumors.com/2015/04/04/nikon-1-j5-sample-images.aspx/

DEĞERLENDİRME

ISO 98
Piksel 99
Pozlama 98
Netleme 99
Ergonomi 98

98%

MÜKEMMEL

Artıları (+): Wi-Fi + NFC + Piksel

Eksileri (-) Fiyatı

NETWORK

Bumerang - Yazarkafe

Flickr