Panasonic Lumix GH4
BODY İNCELEMESİ

LUMIX G DMC-GH4U İncelemesi

Body  |  Review  |  İnceleme

ORTALAMA

86

Çok iyi

Panasonic'in profesyonel 4K video ve fotoğraf çekimi için geliştridiği body.

Panasonic değiştirilebilir objektifli en gelişmiş yüksek özelliklere sahip yeni dijital sistem fotoğraf makinesini duyurdu. 4K video kayıt gibi yeni mühendislik teknolojilerine sahip olan Panasonic Lumix GH4 dijital fotoğraf makinesi profesyonel seviyede fotoğraf ve video kaydetmek isteyen kullanıcıların beklentilerine cevap verebiliyor.

GENEL BAKIŞ;

Kompakt ölçülerde dayanıklı ve hafif gövdesiyle Panasonic Lumix GH4 sahada çekim yapmayı seven profesyonel fotoğrafseverler için ideal bir model. 16 megapiksel yüksek çözünürlüklü Panasonic Lumix DMC GH4 sistem fotoğraf makinesi dijital fotoğrafın yanı sıra 4K kalitesinde video kayıt da yapabiliyor. Micro Four Third objektif desteği, Live MOS sensör ve Venus Engine görüntü işlemcisi ile hızlı ve hassas bir AF otomatik netleme sistemine yer verilmiş. Klasik tasarım çizgileriyle Lumix GH4 sağlam gövdesinin yanı sıra ele rahat oturan grip bölümü ve toz ile su bulaşmasına dayanıklı karakteriyle dikkat çekiyor.

AYRINTILI BAKIŞ;

SENSÖR; 17.3 x 13.0 mm (4:3 çerçeve oranı). 16.0 MP. Live MOS sensör.Ses üstü dalga filtresi ile tozdan arındırma sistemi.

KAYIT; En/Boy oranı; 4:3, 3:2, 16:9, 1:1

KAYIT FORMATI: RAW, RAW+İyi, RAW+Standart, İyi, Standart

NETLEME; Kontrast AF sistemi, Odak Modu; AFS (Tek) / AFF (Esnek) / AFC (Sürekli) / MF AF Kilidi; AF/AE KİLİT tuşu. 0.07 sn otomatik netleme süresi.

POZLAMA; Modlar; Program AE, Diyafram Öncelikli Pozlama AE, Örtücü Öncelikli AE, Manüel. AE Kilidi; AF/AE KİLİT tuşu.

WB; Denge ayarı; Otomatik / Gün Işığı / Bulutlu / Gölgelik / Akkor / Flaş / Beyaz Set 1, 2, 3, 4 / Renk sıcaklığı ayarı. WB Ayracı; 3 poz blue/amber ya da magenta/green ekseninde

ISO; .Max. 25.600

RENK SICAKLIĞI AYARI; 100K'da 2500-10000K

SERİ ÇEKİM; 0.07 saniye gibi yüksek bir otomatik netleme performansına sahip olan Panasonic Lumix GH4 dijital fotoğraf makinesi ile tam çözünürlükte saniyede 12 kare ardıl çekim yapmak olanağı var. DFD (Depth from Defocus) denilen özellikle entegre edilmiiş odaklama sistemi son derece istikrarlı çalışıyor.

VİDEO MODLARI; Yaratıcı; Program AE/ Apertür Öncelik / Örtücü Öncelik / Manuel Pozlama.

VİDEO KAYDI; Biraz da video kaydını inceleyelim. MOV ve MP4 formatında profesyonel video kaydedebiliyor. Ayrıca Sinema 4K, QFHD 4K kayıt olanakları da var. Birmedi bir de 200 ve 100 Mbps ultra hızlı (Yüksek bit hızı) video kaydetme özellikleri de eklenmiş.

GÖRÜNTÜ İŞLEMCİSİ; Body'de fotoğraflar için Venüs Engine görüntü işlemcisi kulllanılmış. 4 çekirdekli yeni özelliklere sahip bu işlemcinin yanı sıra Dijital LIVE MOS sensör ile görüntüde parazit azaltma özelliği de mevcut.

ARAYÜZÜ; USB 2.0 Yüksek Hızlı Çoklu. Ayrıca isteğe bağlı arayüz ünitesi (DMW-YAGH) eklenebiliyor.SDI çıkışları ve XLR girşileri mevcut. Bu videograph ve editörler için çok önemli. Video aktarımını senkronzie şekilde 4 ayrı çıkışla gerçekleştirebiiiyorsunuz. Bu da iş akışınızı ciddi oranda arttırıyor. Bu arayüzde her ikisi de zaman koduna sahip Full HD çıkış olanağı sunuyor.Arayüz aparatında ses girişleri de hem kondansatörlü hem de tabanca tipi profesyonel uyumlu. WIFI var.

ERGENOMİ; Klasik tasarım çizgileriyle Lumix GH4 sağlam gövdesinin yanı sıra ele rahat oturan grip bölümü ve toz ile su bulaşmasına dayanıklı karakteriyle dikkat çekiyor. Yüksek çözünürlüklü hızlı tepki veren monitörü ve ergonomik tasarımı ile Panasonic Lumix DMC GH4 dijital fotoğraf makinesi hareket halindeyken son derece esnek ve rahat çekim imkanı sunuyor.

FİZİKİ ÖZELLİKLER; Mağnezyum alaşımlı gövde. Gövdenin bir özelliği de tamamen pres döküm olması. Yani sağlam. 0C ila 40 (32F ila 104F), 0 ila 40 (32F ila 104F). Hafif ve kompakt gövdesi ile maceraya hazır bir model olan Panasonic Lumix GH4 hava geçirmez tasarımı ile en zorlu koşullarda çekim yapmaya ara vermeden işinize devam etmenize olanak tanıyor.

SHUUTTER; Deklanşörü 200 binden fazla basmaya dayanıklı olarak sunuluyor, kullanım klavuzunda.

GENİŞLEME; Harici flash takılabiliyor. Harici mikrofonlar eklenebiliyor. Grip monte edilebiliyor.

Fiyat; 2016 Ocak - Body + Interface Ünitesi 1.800 Dolar / ABD - Sadece Body; 1.300 Dolar /ABD

Nereden Alınır; İncele

Üretici: PANASONIIC

Body sayfası: http://www.panasonic.com/tr/consumer/dijital-fotograf-akineleri-ve-video-kameralar/lumix-g-mikro-sistem-fotograf-makineleri/dmc-gh4u.html

LumixG - GH4U İngilizce Tanıtım PDF için  →  burayı tıklayın.

Yararlanılan kaynaklar; GH4Ukulllanım klavuzu ve inceleme araştırmaları.

LumixG - GH4U ile çekilmiş örnek fotoğraflar; http://www.dpreview.com/sample-galleries/0908326616/panasonic-gh4-samples

DEĞERLENDİRME

ISO 92
Piksel 85
Pozlama 99
Netleme 99
Ergonomi 93

86%

Çok iyi

Artıları (+): Fiyatı + Netleme + Pozlama + 4 K

Eksileri (-) Flash olmaması - Piksel sayısı

NETWORK

Bumerang - Yazarkafe

Flickr