Nikon D3200 İnceleme; Nikon D3200 Reviews
BODY İNCELEME

Nikon D3200 İncelemesi

Body  |  Review  |  İnceleme

ORTALAMA

80

İyi

Giriş seviyesi ama iyi özellikleri olan body arayanlar için Nikon D3200'ü inceledik.

Fotoğrafta teknolojik üstünlükler çok önemli. Örneğin sensör, piksel sayısı, lenslerin kalitesi, bodynin özellikleri. Ama bu saydıklarım profesyoneller için. Yani ekipman setine nereden baksanız en az 30-40 bin lira yatırmışlar için geçerli. E bu durumda da attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değiyor. Yani ona göre kazanıyorsunuz. Ancak iyi fotoğraf çekebilmek için öyle milyon liralar harcamak da gerekmiyor. Her zaman söylerim, eğer amacınız iyi fotoğraflar çekmekse 1. sırada bilgi, 2. sırada ilgi, 3. sırada ekipman gelir. Çok araştıracaksınız, çok okuyacaksınız, çok gezeceksiniz.

Body ve lens incelemelerimde bütçeye daha uygun, fotoğrafa gönül vermişleri üzmeyecek ve cüzdanlarını kasmayacak modelleri de ele alıyorum. Nikon D3200'de bunlardan birisi. Şimdi "Giriş seviyesi" body örneklerinden olan Nikon D3200'ün özelliklerine bakacağız.

Bir not; Eğer giriş seviyesi bir fotoğraf makinesi almaya karar verirseniz kesinlike "Kit" olarak tercih etmeyin. Bodyi ayrı, lensleri ayrı satın alın. Body+lens+lens şeklinde yapılan satışlarda bodynin özellikleri iyi olsa da lenslerden kaybediyorsunuz. Plastik lense para ödemek ve kaliteden kaybetmek, ilerde de satarken zorlanmak yerine daha kaliteli lenslere yönelin. Bu nedenle iyi araştırın. Özellikler, Fiyat ve mağaza →  Araştırmak için lütfen tıklayın.Yazarın notu - Yalçın Çakır

GENEL BAKIŞ;

Nikon D3200 bodynin ilk dikkat çeken en önemli özelliği piksel sayısının yüksekliği. Bu çok iyi ve önemli bir özellik. Akranlarıyla kıyaslandığında 24.2 MP'ik sayı çoğu profesyonel bodyde bile yok. DX biçimli CMOS sensör takılı. Ancak Nikon'un profesyonel bodylerinde kullandığı EXPEED 3 işlemci Nikon D3200'de var. Ele oturan sağlamlık hissi veren fiziki yapısı ve buna karrşın hafifliği dikkat çekiyor. Ben fotoğraf çekme uğraşının aynı zamanda spor olduğuna inananlardanım;

"Işığın peşine düşüp, geze geze Bağdat'ı değilse bile uygun kadrajı bulursunuz muhakkak. Y.Ç."

Hafiflik bunun için önemli. AF nokta sayısı 11. İşinizi fazlasıyla görür. Hareketli nesne takibinde birazcık yavaş gibi ama olsun. Bu fiyata ve özelliklere bakarsanız o kadar kusur Kadı kızında bile vardır:) Ayrıca EXPEED 3 görüntü işlemcisi sayesinde 100-6400 ISO aralığında çalışabilirsiniz. İsterseniz 12 bin 800'e de çıkartılabiliyor. Ayrıca ardıl çekimlerde de (Seri Çekim) saniyede 4 kare kaydetme hızına ulaşabilirsiniiz. APS-C sensör olması da detaylarla oynama şansınızı arttırabilir. Yani bu body mevcut fiyarlarla iyi ve alınabilir. Ama ucuz ve kalitesiz lenslerle birlikte değil. Siz yine de  →  Body İnceleme Ana Sayfası'ndan diğer bodyleri de inceleyip kararınızı ona göre verebilirsiniz. O sayfada yanyana duran bodyler yakın özellikleri nedeniyle, daha kolay kıyaslama amaçlı yanyana ele alınmıştır. İnceleyin, okuyun, soruşturun. Cüzdanınıza kolay girmeyen para kolayca çıkmasın. Unutmayın;

"Gezen kurt aç kalmaz... Kızıllderili Atasözü"

AYRINTILI BAKIŞ;

Objektif yuvası: Nikon F objektif yuvası (AF bağlantı yerleri var.)

Objektif Uyumluluğu: AF-S ve AF-I objektiflerde otomatik netleme özelliği vardır. Diğer G ve D tipi objektiflerde, AF objektiflerde (IX NIKKOR ve F3AF için olan objektifler desteklenmez) ve AI-P objektiflerde otomatik netleme özelliği yoktur. CPU olmayan objektifler M modunda kullanılabilir, ancak fotoğraf makinesi pozometresi çalışmaz. Elektronik telemetre, maksimum diyafram değeri f/5,6 olan veya daha hızlı objektiflerle kullanılabilir.

Etkin Görüş Açısı: Yaklaşık 1,5 x objektif odak uzaklığı (35 mm biçimi eşdeğeri); Nikon DX biçimi.

Etkin Piksel Sayısı: 24,2 MP

Görüntü Sensörü: 23,2 x 15,4 mm CMOS sensörü

Toplam Piksel: 24,7 MP

Toz Silme (Azaltma): Görüntü sensörü temizleme, Görüntüden Toz Giderme Özelliği referans verileri (opsiyonel Capture NX-D yazılımı gereklidir)

Resim Boyutu: 6016 x 4000 (Büyük) 4512 x 3000 (Orta) 3008 x 2000 (Küçük)

Kayıt Formatları (Fotoğraf): NEF (RAW): 12 bit, sıkıştırılmış JPEG: İyi (yaklaşık 1 : 4), normal (yaklaşık 1 : 8) veya temel (yaklaşık 1 : 16) sıkıştırma seçenekleri sunar ve JPEG-Baseline ile uyumludur NEF (RAW)+JPEG: Hem NEF (RAW) hem de JPEG biçiminde kaydedilmiş tek bir fotoğraf

Stiller: Standart, Nötr, Canlı, Monokrom, Portre, Manzara; seçilen Picture Control değiştirilebilir

Medya: SD (Secure Digital) ve UHS-I uyumlu SDHC ve SDXC hafıza kartları

Dosya Sistemi: DCF (Fotoğraf Makinesi Dosya Sistemi Tasarımı Standardı) 2.0, DPOF (Dijital Baskı Komutu Biçimi), Exif (Dijital Sabit Resim Fotoğraf Makineleri için Aktarılabilir Resim Dosyası Biçimi) 2.3, PictBridge

Vizör: Göz düzeyinde beş aynalı tek lens yansıtmalı vizör

Büyütme: Yaklaşık olarak 0,8 x (sonsuzda 50 mm f/1,4 objektif, -1,0 m-1)

Diyoptri: -1,7 - +0,5 m-1

Netleme Ekranı:  B Tipi BriteView Clear Matte Mark VII ekran

Deklanşör: Elektronik olarak kontrol edilen dikey hareketli odak düzlemli deklanşör.

Deklanşör Modları: Tek kare, Sürekli, Otomatik zamanlama, Gecikmiş uzaktan kumanda, Hızlı uzaktan kumanda, Sessiz deklanşör modu.

Enstantane: 1/3 EV'lik artışlarla 1/4000 - 30 s; Uzun Pozlama; Süre (isteğe bağlı ML-L3 uzaktan kumanda gereklidir).

Ardıl Çekim: 4 fps'ye kadar (manuel netleme, M veya S modu, deklanşör hızı 1/250 s veya daha hızlı, varsayılan değerlerdeki diğer ayarlar)

Dahili Flash: Otomatik, portre, çocuk, yakın plan, gece portresi: Otomatik açılan otomatik flaş P, S, A, M: Düğmeye basarak manuel açılan flaş. Ayrıca senkronizasyon ve veri bağlantılarına ve güvenlik kilidine sahip ISO 518 flaş yuvası.

Flash Hızı / Senkronizasyon: x=1/200 saniye, 1/200 s veya daha düşük hızda deklanşörle senkronize olur.

Flash Kontrol: TTL: 420 piksel RGB sensörü kullanan i-TTL flaş kontrolü dahili flaşta ve SB-910, SB-900, SB-800, SB-700, SB-600 veya SB-400'de kullanılabilir; matris ve merkez ağırlıklı ölçümde dijital SLR için i-TTL dengeli dolgu flaşı, noktasal ölçümde ise dijital SLR için standart i-TTL flaş kullanılır.

Flash Modları: Otomatik, kırmızı göz azaltma işlevli otomatik, otomatik yavaş senkron, kırmızı göz azaltma işlevli otomatik yavaş senkron, dolgu flaşı, kırmızı göz azaltma işlevi, yavaş senkron, kırmızı göz azaltma işlevli yavaş senkron, yavaş senkronlu arka perde, arka perde senkronu, kapalı

Flash Telafi: 1/3 EV'lik artışlarla -3 - +1 EV

Pozlama Ölçümü: 420 piksel RGB sensörü kullanan TTL pozlama ölçümü.

Pozlama Yöntemi: Matris ölçümü: 3B renkli matris ölçümü II (G ve D tipi objektiflerde); renk matrisi ölçümü II (diğer CPU objektiflerinde) Merkez ağırlıklı ölçüm: Ağırlığın %75'i, karenin ortasındaki 8 mm'lik daireye verilir Noktasal ölçüm: Seçilen netleme noktası etrafındaki 3,5 mm'lik daireyi (karenin yaklaşık %2,5'i) ölçer.

Telafi:1 /3 EV'lik artışlarla -5 - +5 EV poz telafisi

Çekim Modları: Otomatik modlar (otomatik; otomatik (flaş kapatma)); sahne modları (portre, manzara, çocuk, spor, yakın çekim, gece portresi); değişken program (P) ile programlanmış otomatik; enstantane öncelikli otomatik (S); diyafram öncelikli otomatik (A); manuel (M)

Pozlama Kilidi: AE-L/AF-L düğmesi ile algılanan değerde kilitlenen ışık düzeyi.

ISO: 1 EV'lik adımlarla ISO 100 - 6400; ISO 6400'ün üzerinde yaklaşık 1 EV (ISO 12800 eşdeğeri) olarak da ayarlanabilir; otomatik ISO duyarlılığı kontrolü kullanılabilir

AF (Otomatik Odaklanma): TTL kademe belirlemeli Nikon Multi-CAM 1000 otomatik netleme sensör modülü, 11 netleme noktası (bir adet çapraz tip sensör içerir) ve AF yardımcı aydınlatması (aralık yaklaşık 0,5 - 3 m/1 ft 8 inç - 9 ft 10 inç).

AF Alan Modu: Tek nokta AF, dinamik alan AF, otomatik alan AF, 3D-izleme (11 nokta)

AI Servo: Otomatik netleme (AF): Single-sürekli servo AF (AF-S); sürekli-servo AF (AF-C); otomatik AF-S/AF-C seçimi (AF-A); tahminli netleme izleme konu durumuna göre otomatik olarak etkinleştirilir Manuel netleme (MF): Elektronik telemetre kullanılabilir.

WB: Otomatik, ampul ışığı, floresan (7 tür), doğrudan güneş ışığı, flaş, bulutlu, gölge, önceden belirlenen beyaz ayarı, önceden belirlenen manuel hariç hassas ayarlı tümü.

Video Kaydı: Var. MOV. Sıkıştırma: H.264/MPEG-4 Gelişmiş Video Kodlaması. Boyutlar: 1920 x 1080, 30p (aşamalı)/25p/24p, (iyi)yüksek/normal 1280 x 720, 60p/50p, (iyi)yüksek/normal 640 x 424, 30p/25p, (iyi)yüksek/normal Video modu için NTSC seçildiğinde, 30p (gerçek kare hızı 29,97 fps) ve 60p (gerçek kare hızı 59,94 fps) kare hızları kullanılabilir. Video modu için PAL seçildiğinde 25p ve 50p kullanılabilir. 24p seçildiğinde gerçek kare hızı 23,976 fps'dir. ISO: ISO 200 - 6400; ISO 6400'ün üzerinde yaklaşık 1 EV (ISO 12800 eşdeğeri) olarak da ayarlanabilir.

Enerji: Bir adet şarj edilebilir Li-ion EN-EL14 pil (Paketten Çıkan).

Fiziki Özellikler: 125 x 96 x 76,5 mm (5,0 x 3,8 x 3,1 inç) Ağırlık: 505 gr (Body)

Kutu İçeriği: Body, EN-EL14 şarj edilebilir Li-ion pil (terminal kapağıyla birlikte), MH-24 pil şarj cihazı, AN-DC3 askı, EG-CP14 ses/görüntü kablosu, UC-E17 USB kablosu, DK-5 göz merceği kapağı, BS-1 aksesuar kızağı kapağı, DK-20 vizör lastiği, BF-1B gövde kapağı, ViewNX 2 CD-ROM, Referans CD'si

Video:

Kaynak: Nikon Europe - https://www.youtube.com/channel/UCvjCGQqOuBAILkxVAoGMlBw:

Fiyat; 2016 Ocak - 446.95 Dolar / ABD

Nereden Alınır; İncele

Üretici: Nikon

Body sayfası: http://www.nikon.com.tr/tr_TR/product/digital-cameras/slr/consumer/d3200

Nikon D3200 İngilizce Manual PDF için  →  burayı tıklayın.

Yararlanılan kaynaklar; Nikon D3200 kulllanım klavuzu ve inceleme araştırmaları.

Nikon D3200 ile çekilmiş örnek fotoğraflar; http://imaging.nikon.com/lineup/dslr/d3200/sample.htm

DEĞERLENDİRME

ISO 90
Piksel 99
Pozlama 90
Netleme 90
Ergonomi 93

80%

Çok iyi

Artıları (+): Fiyatı + Netleme + Piksel Sayısı

Eksileri (-) Live Wiev - ISO Aralığı

NETWORK

Bumerang - Yazarkafe

Flickr