Variable ND Filters; ND Filtre incelemesi
EKİPMAN İNCELEMESİ

Yoğunluğu değiştirilebilen ND Filtre incelemesi

Filtre  |  Review  |  İnceleme

ORTALAMA

85

HOYA

Işık geçirgen yoğunluğu değiştirilebilen ND filtreler incelemesi. Variable ND Filters Reviews

GENEL BAKIŞ; Manzara, deniz, kumsal, akan su, hareketli obje vb... fotoğraf çekimi yaparken kullandığımız, renk değerlerine zarar vermeden ışığın gücünü düşüren (azaltan) filretelerdir ND. Düşük ISO değerlerinde detaylı, keskin ve zengin renkli fotoğraflar çekerken hareketli obje veya nesneleri de ilginç efektlerle yaklamanızı sağlar. Örneğin manzara çekiyorsunuz, ön plana akan su aldınız. Bir ND filtre ile renkleri bozmadan ışık değerini birkaç stop düşürerek enstantaneyi de düşürmüş olursunuz böylece suyu ipek gibi yapıp ilgi çekici bir kare (Örnek; Aşağıda Lars Authen çalışması) alabiliriniz. ND Filtreler daire şeklinde ya da bir adaptöre yerleştirilen plaka, jel şeklinde olur. Bazı lenslerde filtre lensin arkasındaki son merceğin de arkasına özel aparatla jel (Gel - Şeffaf film gibi geçirgen malzeme) şeklinde takılır. Genellikle bu tip lensler ultra geniş açı lenslerdir. Ultra geniş açılı lenslerin en ön elemanı (Mercek camı) öne doğru bombeli (Kubbeli) olduğu için lensin ön tarafına filtre takılamaz.

Bu yazıda örneklerini vereceğim ND filtreler daire şeklindedir. Ve objektifin en ön kısmına vidalanarak takılırlar. Bu filtreler sabit değerli ya da bu yazıda ele alacağım gibi değiştirilen değerli olabilir.

http://www.larsauthen.com/

Fotoğraf: Lars Authen - Kaynak: http://www.larsauthen.com/

Bu yazıda daire tipi, vidalanarak montelenen, değiştirilebilir yoğunluk ayarlı 72mm çaplı ND filtreleri örnekleyeceğim ama bir konuya dikkat çekmem gerekiyor. Filtrenin markası ve özellikleri aynı olsa da çapı fiyatını değiştiriyor. Örneğin, X markanın tüm özellikleri aynı olan xxx serisi filtresinin 72mm çaplısı 100 dolarken, 82 mm çaplısı 150 dolar gibi. Bu da kullanılan malzemelerin büyüklüğünden kaynaklanıyor.

Önce aşağıdaki tabloya göz atalım. Aslında bu tabloda yer almayan markaların da çok iyi filtreleri var. Ben sadece 4 tanesini fiyat/malzeme/kalite/performans olarak yazacağım. Siz farklı bir marka seçebiilirsiniz. Bunun için mutlaka inceleme yapın. Bu sayfalarda önerilen ürünün önerilmeyen ürünlerden daha kaliteli olduğu anlamını da çıkartmayın. Önermeler fiyat/performans önceliklidir. Pahalı olan her zaman iyidir diye bir saptama da çok yanlış. Ama kalite de ucuza satılmıyor maalesef. Bütçeniz müsaitse listeye tersten bakıp daha farklı sonuçlara da ulaşabilirsiniz. Ayrıca tablodaki ARA butonlarına tıklayarak hem fiyat hem de özelliklerin ayrıntılarına tek tıkla ulaşabilirsiniz.

Öneri: En doğrusu önce tercihlerinizi belirlemek. Neyi, ne için alacaksınız ve hangi sıklıkta kullanacaksınız? Bu soruların yanıtına göre seçim yapın. Örneğin iyi bir manzara, doğa fotoğrafçısı olmak hedefiniz varsa mutlaka body+lensin yanında kaliteli bir ND filtre lazım. İyi bir tripod lazım. Kablolu ya da kablosuz deklanşör lazım...Yazarın notu - Yalçın Çakır

Aşağıdaki tabloda yer alan fiyatlar 2016 Ocak ayı ABD BH fiyatlarıdır. Ürün fiyatlarının yanındaki BH harflerine tıklayarak 2. el fiyatlarını, en son (Güncel) fiyatları ve avantajlı indirimleri de öğrenebilirsiniz.

Profesyonel
B+WND
 • 1-5 Stop
 • Shott
 • 72 mm
 • Mat Siyah
 • Çok Katmanlı
 • Pirinç
 • 285 Dolar BH
ARA
Profesyonel
HELIOPND
 • 1-6 Stop
 • Shott
 • 72 mm
 • Mat Siyah
 • Çok Katmanlı
 • Pirinç
 • 384 Dolar BH
ARA
Profesyonel
FADERND
 • 2-8 Stop
 • Multi C.
 • 72 mm
 • Mat Siyah
 • Çok Katmanlı
 • Aluminyum
 • 270 Dolar BH
ARA

Grafik / Kıyaslama tablosu: Yalçın Çakır© ND değiştirilebilir yoğunluklu filtreler/özellikler tablosu.

Heliopan 72mm Variable Gray ND;

Heliopan 72mm Variable Gray ND Filter

Kolaj: Yalçın Çakır© - Heliopan 72mm Variable Gray ND Filtre

Alman üretimi, kasası ve camları çok kaliteli filtreler üreten Heliopan firmasının üretimi Heliopan 72mm Variable Gray ND Filtre. Renkleri bozmadan 1 ila 6 stop arası filtre uygulamanıza izin veriyor. Görüntünün tamamına koyulaşma uygular. Böylece gündüz vakti sanki düşük ışıkta çekim yapıyormuş gibi enstantane hızını düşürür.

Ön halka üzerindeki mekanizmayı sağa ya da sola döndürerek yoğunluğu değiştirebilirsiniz. Halka sıkışmalara karşı özel yapım ve çok kaliteli malzemeden üretilmiş. Çevirirken sizi rahatsız etmiyor ve kolay müdahale ediliyor.

Değiştirilebiliir yoğunluklu olmasının avantajı enstantane ve diyafram kontrolünü istediğiniz şekilde yapmanıza olanak tanımasıdır. Böylece net alan derinliğiyle de oynayabilrsiniz.

Gövdesi mat siyah boyayla kaplanmıış. Gövde malzemesi pirinç. Yani sağlam ve ışık yansımalarından koruyor. Heliopan 72mm Variable Gray ND Filtreye başka bir filtre monte edemezsiniz. Yani ön tarafında öyle bir dişli ya da mekanizma yok.

Konu filtre olunca insanın aklına hemen camın kalitesi ve fotoğrafa etkisi geliyor. Bu filtrede Schott cam optik malzeme kullanılmış. Yani yüksek kaliteli bir ürün.

B+W 72mm XS-Pro Digital ND Vario MRC-Nano;

B+W 72mm XS-Pro Digital ND Vario MRC-Nano Filter

Kolaj: Yalçın Çakır© - B+W 72mm XS-Pro Digital ND Vario MRC-Nano Filtre

Kaltieli ürünleriyle tanıdığımız B+W firmasının üretimi bu değiştirilebilir değerli ND filtre 1 ila 5 stop arası pozlama aralığı sağlıyor. Tüm görüntüye eşit oranda etki yapan B+W 72mm XS-Pro Digital ND Vario MRC-Nano filtre renkleri bozmuyor.

Hayli ince olan filtrenin önündeki halka sağa ya da sola döndürülerek yoğunluk ayarlaması yapılıyor. İncelik sayesinde geniş açılı lenslerde vinyetden kaçılıyor. Böylece esntantane ve diyafram değerlerini seçme özgürlüğünüz yanında net alan derinliğini de değiştirmeniz olanaklı hale geliyor.

B+W'nin MAM diye tanımladığı (Multi-Resistant Coating) kaplama yansımaları engelliyor. Gövde malzemesi dayanıklı, özel alaşımlı sıkıştırılmış pirinç. Bir filtredeki en önemli özellik olan camı. Bu filtrede Schott cam optik malzeme kullanılmış. Yani, yüksek kalitede geçirgenlik ve keskinlik sağlıyor.

Fader Filters 72mm HD Variable Neutral Density Filtre;

Fader Filters 72mm HD Variable Neutral Density Filter

Kolaj: Yalçın Çakır© - Fader Filters 72mm HD Variable Neutral Density Filtre

Fader markası hem fotoğraf hem de video filtre konusunda iddialı. Fader 72mm HD Variable Neutral Density Filtre de hem fotoğraf hem de video çekimlerinde kullanılabiliyor. Koyulaştırmayı tüm görüntüye uygularken renklerde bozulma ya da değişiklik olmuyor.

Diğer geçirgenliği değiştirilebilir ND filtrelerde oldu gibi Fader 72mm HD Variable Neutral Density Filtrede de ön halkanın sağa ya da sola döndürülmesiyle yoğunluk değiştirilebiliyor. Halka üzerindeki çentiklerle ilerlemeniz kolaylaşıyor.

Camı ve kasasındaki özel kaplamalar sayesinde yansımaları engelliyor. Firmanın iddiası filtre camarının %25 daha geçirgen olduğu yönünde. Bir başka ilginç iddiası ise %25 daha geçirgen olduğu için yüksek ISO değerlerinde ışığı iyice düşürerek çekim yapabileceğiniz yönünde. Bu özellik özellikle filmli makinalar için avantaj. Örneğin 400 ASA film kullanıyorsanız... Yapı sertleştirlmiş aluminyumdan imal edilmiş.

Hoya 72mm Variable Neutral Density Filtre;

Hoya 72mm Variable Neutral Density Filtre

Kolaj: Yalçın Çakır© - Hoya 72mm Variable Neutral Density Filtre

Bu incelememizde yukarıda da yazdığım gibi fiyat / performans öncelikli ele aldık değiştirlebilir yoğunluklu ND filtreleri. Bu anlamda "fiyat açısından" en iyi alım sayılabilecek olan Hoya 72mm Variable Neutral Density Filtredir. Ama siz yine de yukarıdaki önermeleri ve tabloyu inceleyin.

Hoya 72mm Variable Neutral Density Filtre çok tecrübeli ve ürün gamı geniş olan Hoya firmasının üretimi. Yaklaşık 1.5 ile 9 spot avantaj sağlıyor. Koyulaştırmayı tüm görüntüye uygularken renklerde bozulma ya da değişiklik olmuyor.

Kasası aluminyumdan. Kasası çok ince olduğu için önüne filtre takılabilen geniş açılı lenslerle de vinyet sorunu olmadan kullanılabilir. Optik camdan yapılmış. 0,45-2,7 filtre yoğunluğu aralığı normalde gerekli olandan daha uzun süreli deklanşör hızı veya daha geniş diyafram açıklığı ile fotoğraf çekebilmek için görüntüyü koyulaştırır.

FİYAT/ KALİTE

Heliopan: 384 Dolar 99
B+W: 285 Dolar 98
Fader: 270 Dolar 96
Hoya: 119 Dolar 85

85

HOYA

HOYA "fiyatıyla" öne çıkıyor. Performans sıralaması ise yukarıdaki tabloda görülüyor.

NETWORK

Bumerang - Yazarkafe

Flickr