Kata Bumblebee PL B 220
EKİPMAN İNCELEMESİ

Fotospeed F1 Çapraz Fotoğraf Makinesi Askısı

Askı  |  Review  |  İnceleme

ORTALAMA

85

FOTOSPEED

DSLR kamera, lens ve diğer format kameralar için Fotospeed F1 incelemesi.

GENEL BAKIŞ; Biz haber fotoğrafçılarının en büyük sıkıntılarından biri de sahada haber peşinde koşarken, kaçarken ya da kovalarken omuzumuzdaki body ve lensin güvenliğidir. Taşa, suya, tomaya, copa, itiş-kakış ve paniğin ortaya çıkarttığı kaosa karşı kadrajdan bakarken aklımız bir yandan da hep body ve lenslerdedir. Bu nedenle kamera askısı ya da camera strap çok ama çok önemli. Pek çok kişi için servet sayılabilecek body ve lensleri asacağımız askıların da en az onlar kadar profesyonel, işlevsel, sağlam ve çok yönlü olması gerekiyor.

Piyasada yüzlerce çeşit ve onlarca marka kamera askısı bulabilirsiniz. Hatta İstanbul'un Fatih ilçesi Sirkeci mahallesindeki ünlü Hayyam Han'da adınıza özel isim/soyad/kan grubu/bodymarkası dokumalı fotoğraf makinesi askıları bile üretiliyor. Siparişi verin, bir tura çıkın, 1 saat sonra sadece size özel askınız hazır...

Yani seçenek çok. Ama ben alışveriş yapmaya niyetli her fotoğrafsevere önerdiğim temel kuralları bir kez daha yazacağım;

Öneri: İnceleyin, araştırın, okuyun, izleyin. Alışveriş yapacağınız mekanı dikkatle seçin. Satıcı sizden fazla birşey bilmiyorsa, bir marka ya da model sorduğunuzda Google'dan aramaya kalkıyorsa, sorduğunuz her ürüne "çok iyi babaaaa..." diye yanıt veriyorsa hemen çıkın o dükkandan. Ürünün özelliiklerine, uyumuna, modeline hakim, illaki de satmak için değil sürekli müşteri kazanmak için çabalayanlara güvenin ve orada kalın derim. Mutlaka fiyat araştırması yapıp kağıda not edin ve pazarlık yapın. Alışverişe giderken body, varsa grip ve en ağır 1 lensiniz yanınızda olsun. Üşenmeyin takın, çıkartın, deneye deneye içinize sindirin. Sonuçta ayakkabı alırken bile deniyoruz öyle değil mi?.. Ve ürünün adı, modeli, satın alınma tarihi, satıcı firma ıslak kaşesi ile satıcının ıslak imzası bulunan fatura ile ürünün satın alındığı tarih yazılı, mühürlü, imzalı garanti belgesi isteyin.Yazarın notu - Yalçın Çakır

Bu sayfalar sürekli yenilenip güncelleniyor. Yeni çıkan ürünler ya da ürün güncellemeleri sürekli ekleniyor. Fotoğraf makinesi askıları da bu ürünler arasında yer alıyor. Bu incelemede ele alacağım; "Fotospeed F1 Çapraz Fotoğraf Makinesi Askısı" pratik, hızlı ve güvenli. Ancak siz yine de sadece askıyla değil manuel olarak da (Çarpmayın, ıslatmayın, düşürmeyin, sert davranmayın, tozdan uzak tutun...) body ve lenslerinizi korumaya gayret edin.

BUNLARI MUTLAKA SORUN...

Fotoğraf makiinesi askısı alacağımız zaman soracağımız ve aynı zamanda ürünün kitapçığında da yanıtlarını arayacağınız sorular şunlar;

Benim body + lensimin toplam ağırlığına her koşulda dayanabilir mi?

Omuzumuz, sırt, göğüs bölgelerimize denk gelen kısımları yeterince geniş ve her hava sıcaklığı ile nem oranında tahriş etmeyi önleyecek malzemeden mi üretilmiş?

Bodye (Ya da lense) bağlanacak kısımları ve aparatları sağlam mı? Güvenilir mi?

Üretildiği malzemeler doğal koşullara ne kadar dayanıklı.

Sürtünme, germe ve kasılma şartlarına dayanıklı mı?

Kilitli ve / veya kilitli+vidalama aparatlı ise bu aparatlar paslanmaz, kırılmaz, yalama olmaz, sıyrılmaz, uzun yıllar aşınmaz malzemeden mi yapılmış? Sağlamlıkları, çekebilecekleri maksimum yük gücü nedir?

Bodyi hızla göz hizanıza getirecek komplikasyona sahip mi?

Bel hizanız ve yukarısına göre dikey konumda ayarlama yapılabiliyor mu?

Bodye ve/veya lense sürtünerek, aşınmasına neden olabilecek parçalar var mı?

Hem insan vücudundan hem de body ile lensten pratik şekilde hızla sökülüp, hızla takılabiliyor mu?

Çantanızda ne kadar yer kaplıyor?

Ağırlığı nedir?


Fotospeed F1© Çapraz Fotoğraf Makinesi Askısı

3 kilit mekanızmadan oluşmaktadır. Fotoğraf makinenizi kilitleyip hareket etmemesini sağlarayak serbest bir şekilde taşımanızı sağlamaktadır. Aluminyum kaplamaya sahip olduğu için üründe paslanma veya solma olmamaktadır.

Kata Bumblebee PL B 220

Fotoğraf: Fotospeed F1© Çapraz Fotoğraf Makinesi Askısı

Öneri: Kayışı mutlaka bodye lens takılıyken deneyin. Uzatın, kilitleri açın, kapayın. Pratikliğinden ve sağlanlığından emin olun.Yazarın notu - Yalçın Çakır

Fotospeed F1 Çapraz Fotoğraf Makinesi Askısı, metal yapıya sahiptir, Aşınmaya ve deformasyona dayanıklıdır.GÜçlü kilit mekanizması ile makinenizi sabitleyebilirsiniz kendinize göre uzunluk ayarı yapabilirsiniz.

Genel Özellikler;

 • Omuz Pad: Esnek Neopren ve Hava Yastığı

 • Kayış: Yüksek Tenactity Naylon

 • Metal Bölümü: Havacılık Alüminyum ve Zamak

 • Toplam Uzunluk: 190cm

 • Otomatik Ayarlanabilir Uzunluk: 40cm

 • Askı NW: 0.27kg

Askı
F5Pro
 • DSLR
 • Body Kilidi
 • Metal Kilit
 • Tek Body
 • Tripod Kafa
 • Tek Omuz
 • 0.27 kg
ARA
Askı
F4Pro
 • DSLR
 • Body Kilidi
 • Metal Kilit
 • Tek Body
 • Tripod Kafa
 • Tek Omuz
 • 0.27 kg
ARA

Grafik / Kıyaslama tablosu: Yalçın Çakır© Fotospeed Çapraz Fotoğraf Makinesi Askıları karşılaştırma tablosu..

İNCELEMEDEN ALMAYIN;

Sizlere önerim; inceleme çok önemli ama saha çalışması daha önemli. Sakın ola ki bir ürünü fotoğraflarına ya da videosuna bakarak almaya karar vermeyin. Aşağıdaki linklere tıklayarak Türkiye'nin hangi ilinde iseniz oradaki satıcı bilgilerine ulaşıp doğrudan giidip deneyerek satın alma yapın. Giderken yanınıza da bodyleriniz ve lenslerinizle tüm aksesuarları alın üşenmeden deneyip öyle emin olun. Hem cüzdanınızı hem de sağlığınızı koruyun.

İşte SATICILAR bağlantısı;

Türkiye'deki satıcılara buradan   →  ulaşabilirsiniz.

Avrupa ya da diğer kıtalardaki satıcılara buradan   →  ulaşabilirsiniz.

Kata Bumblebee PL B 220

Fotoğraf: Fotospeed F1© Çapraz Fotoğraf Makinesi Askısı

Özel tripod sistemi;

Taban plakası Arca-SWISS; tripod kafasına direkt olarak monte edilebilir. Rahat ve kolay montaj ediliyor. Kurulum için hiçbir Yardımcı alet gerekmiyor. Askı uzunluğu kendinden ayarlanabiliyor.

Fotospeed F1 Çapraz Fotoğraf Makinesi Askısı orijinal web sitesini incelemek için → buraya tıklayın.

Kata Bumblebee PL B 220

Fotoğraf: Fotospeed F1© Çapraz Fotoğraf Makinesi Askısı

Teknik özellikler

Omuz Pad: Esnek neopren
Kayış: Yüksek Tenactity naylon
Metal parça: Alüminyum alışımlı ve Dökme yapı
Toplam Uzunluk: 190cm
Otomatik olarak ayarlanabilir uzunluğu: 40cm
Kayış ağırlığı: 0,27 kg

NEREDEN ALINIR?

Türkiye'deki satıcılara buradan   →  ulaşabilirsiniz.

Avrupa ya da diğer kıtalardaki satıcılara buradan   →  ulaşabilirsiniz.

FİYAT/ KALİTE

Fiyat 60
Kalite 95
Ergonomi 90
Ağırlık 95

85%

İYİ

Kaliteli, sağlam, ancak biraz pahalı.

NETWORK

Bumerang - Yazarkafe

Flickr