Sigma 150mm f / 2.8 EX DG OS HSM APO Macro 1
LENS İNCELEMESİ

Sigma 150mm f / 2.8 EX DG OS HSM APO Macro İnceleme

Lens  |  Review  |  İnceleme

ORTALAMA

95

Çok İyi

Sigma 150mm f / 2.8 EX DG OS HSM APO Macro inceleme

GENEL BAKIŞ; Çoğu makro fotoğrafçılar bir 100mm makro lensi tercih eder. Çoğu portre fotoğrafçıları da telefoto ihtiyaçları için bir 70-200mm lensi tercih etme eğilimindedirler. Tanii ki değişebilir. Benimkisi genel bir izlenimin yansıtması. Sigma'nın ürettiği Sigma 150mm f / 2.8 EX DG OS HSM APO Macro ise sık görülen bir odak uzaklığı değil. O zaman şşu soruyu sormamız gerekiyor;

Sigma 150mm f / 2.8 Macro ne için tasarlanmıştır?

En basit anlamda, bir makro objektif. Yani detay, yakınlaşmak ve küçük şeylerin fotoğrafını çekmek için kullanılabilir. Daha geniş anlamda ise, Sigma 150mm ile cisme yaklaşmadan (rahatsız etmeden) çekim yapmanıza olanak sağlar. Örneğin kuş, böcek vs...

Ayrıca, optik sabitleme özelliği debu segmette yer alan bir kaç objektifden biridir. Ve banze çok önemli bir artı puan getiriyor, OS bu lense. Neden mi? Bazen ormanda çekiim yapacaksınız. Çok güzel bir kelebeğe denk geldiniz. Tripod ya da monopod almadınız ya da kuracak zamanınız yok. İşte o zaman düşük ışıkta imaj sabiitleme çok işinize yarayacaktır.

Sigma 150mm f / 2.8 EX DG OS HSM APO Macro 2

Sigma 150mm f / 2.8 EX DG OS HSM APO Macro

Hem makro hem de portre

Sigma 150mm f / 2.8 EX DG OS HSM APO Macro bir makro objektifi aama aynı zamanda mükemmel de bir portre objektifi. Arka planı eritmeniz ve çok güzel bokehler üretmeniz için mükemmel.

Kaliteli ve sağlam yapı

Sigma 150mm f / 2.8 EX DG OS HSM APO Macro, Sigma EX serisi lenslerin bir parçasıdır. Yani yüksek kaliteli elemanlardan oluşturulduğunu gösterir. Bu da sonuca etki eden en önemli faktörlerden. 13 Grup, 19 Elemandan oluşan lensin profesyonellerce yapılan testlerinin sonuçları da oldukça iyi. Üstelik hafif bir lens. Yani boynunuzu bükmüyor. Ağırlığı 1150 gram.

Odak Halkası

Odak halkası çok sağlam ve kullanırken güven veriyor. Anahtarlar da tiremiyor, boşluk yok ve kullanımı (kavrama) kolay. Bazı lenslerde neredeyse anahtara hükmetmek için uzun tırkanlı olmanız gerekiyor ama bu Sigma 150mm f / 2.8 EX DG OS HSM APO Macro için söz konusu değil. Ayrıca benim en çok önem verdiğim konulardan bir tanesi netleme ve zoomlama sırasında sağlamlığı ve sessizliği. Sigma 150mm f / 2.8 EX DG OS HSM APO Macro bu anlamda tek kelimeyle mükemmel.

Sigma 150mm f / 2.8 EX DG OS HSM APO Macro 3

Sigma 150mm f / 2.8 EX DG OS HSM APO Macro

AF ( Otomatik netleme)

Neredeyse sessiz bir odaklama yapana Sigma'nın hipersonik motoru (HSM) bu lenste de kullanılmış. Denmek için 5D Mark ii body ile yaptığım video çekimlerinde tüm çabalarıma rağmen lensin motor sesinii duyamadım.

Bir de özellikle biz habercilerin sahada çekim sırasında canını en çok sıkan konu düşük ışıkta lensin netleme kararsızlığıdır. Bir ileri bir geri ınnn, vınnn bir türlü tutturamaz ve siz mecburen hemen lensin üzerindeki anahtadan manuel odaklamayı seçip eski usul çekime devam edersiniz. Sigma 150mm f / 2.8 EX DG OS HSM APO Macro'da çok düşük ışıkta bir kaç kez şaşırdı ama hepsi o. Genel olarak otomatik odaklaması çok iyi.

Sigma 150mm f / 2.8 EX DG OS HSM APO Macro 4

Sigma 150mm f / 2.8 EX DG OS HSM APO Macro

Mükemmel keskinlik

Sigma 150mm f / 2.8 EX DG OS HSM APO Macro ile nokta netleme yapıldığında, tüm kare neredeyse oldukça keskin. Optik Stabilizasyon (OS) ya da başka deyişle görüntü sabitleme sistemi çok ama çok iyi. Üstelik bir mocro objektiifte OS olması da çok değer katıyor. Üstelik diper Sigma EX OS'li seriler gibi 2 moda sahip. OS 1 ve OS 2...

Sigma OS modlarını bilmeyenler için bir not:

OS 1 diğer üreticilerin (VR, VC, IS) görüntü sabitleme sistemlrine benzayan biir yapıda çalışıyor.

OS 2 ise sadece dikey çekimlerde titreşim engelleyiciyi devreye sokuyor.

VİDEO

AYRINTILI BAKIŞ;


  Lens Yapısı 13 Grup, 19 Eleman
  Görüş Açısı 16.4º
  Diyafram Yaprağı Sayısı 9
  Minimum diyafram açıklığı f22
  Minimum Odaklama Mesafesi 38 cm / 15
  Filtre Boyut (mm) 72mm
  Maksimum büyütme 1: 1
  Boyutlar 
  (Çap x Boy)
  79.6mmx150mm / 3.1 x 5.9
  Ağırlık 1150 g / 40.6 oz.
  Uyum
  sigma OS 
  HSM 
  APO 
  EX 
  DG 
  Nikon OS 
  HSM 
  APO 
  EX 
  DG
  Canon OS 
  HSM 
  APO 
  EX 
  DG
  Sony / Minolta OS 
  HSM 
  APO 
  EX 
  DG
  OS- Optik Sabitleyici 
  HSM- Hyper-Sonic Motor 
  APO Apochromatic 
  Tam çerçeve (Full Frame) ve kırpma sensörü DSLR fotoğraf makinesi ile uyumlu DG

  * Nikon body uyumlusunda diyafram halkası yoktur. Bazı fonksiyonlar kamera modeline bağlı olarak çalışmayabilir. Bu lens Nikon F6 ve Canon EOS-1V dışında filmli SLR fotoğraf makineleri ile kullanılamaz.

  Bir sabitleyici (Titreşim engelleyici) birimi içeren kamera ile bu lensin OS işlevini kullanırken *, kameranın sabitleyici ünitesini kapatın lütfen.

  APS-C boyutlu görüntü sensörü daha büyük olan dijital fotoğraf makineleri ile APS-C Hood Adaptörü HA780-01 kullanırken *, vinyet meydana gelecektir. Bu kameralarda kullanan o adaptör kimliğini kaldırın.

  * Görünüm, özellikler ve üründe önceden haber verilmeden değişiklik yapılabilir.

   

  Fiyat; 2016 Mayıs - 1,099.00 Dolar / ABD BH

Nereden Alınır; İncele

Üretici: Sigma

Lens sayfası: TIKLA

Yararlanılan kaynaklar; Kullanım klavuzu ve inceleme araştırmaları.

Lens ile çekilmiş örnek fotoğraflar; TIKLA

DEĞERLENDİRME

Görüntü kalitesi 96
Keskinlik 96
Kaplama 95
Netleme 98
Diyafram 98

95

Çok İyi

Artıları (+): AF + OS + Elemanlar

Eksileri (-) Çok düşük ışıkta AF

NETWORK

Bumerang - Yazarkafe

Flickr