Nikon AF-S NIKKOR 105MM F/1.4E ED
LENS İNCELEMESİ

Nikon AF-S NIKKOR 105MM F/1.4E ED İnceleme

Lens  |  Review  |  İnceleme

ORTALAMA

94

ÇOK İYİ

Nikon AF-S NIKKOR 105MM F/1.4E ED inceleme

GENEL BAKIŞ; AF-S NIKKOR 105MM F/1.4E ED

Nikon'dan mükemmel bir portre objektifi

Hızlı Bakış;

Özellikler: IF, N, ED, SWM, M/A, RD, FX (Kısaltmalar için bakınız: TIKLA)

Parlak bir f/1,4 diyaframa sahip, 105 mm FX biçimli olağanüstü bir ana objektif. Portre çekimlerinde sınırları zorlamak isteyen sanatçılara ilham vermek için tasarlanan bu olağanüstü objektif benzersiz bir karaktere sahiptir.

Bu farklı portre objektifinin devraldığı mirasın başarılarla dolu geçmişi, ünlü NIKKOR 105mm f/2.5'e kadar uzanıyor. En ince ayrıntıyı bile kusursuz bir şekilde yakalayacak biçimde tasarlanan yepyeni optik yapı, kenardan kenara sıra dışı keskinlik, kontrast ve çözünürlük sağlar. f/1,4 tam açık diyaframla çekim yaparken bile ışık noktaları oldukça yumuşaktır ve konular çok net resmedilir. İster ortamdaki ışıkla çalışıyor olun ister stüdyoda, resimler gerçekten hatırlanmaya değer bir derinlik ve boyuta sahip olur.

Bu FX biçimli ana objektif, kişisel estetik anlayışınızı kusursuz bir şekilde yansıtır. 105 mm odak uzaklığının yanı sıra en kısa 1 m netleme mesafesi sayesinde, kadrajın tamamını doldurduğu için kesilmesine gerek kalmayan portre çekimleri yapılabilir. Benzersiz optik tasarım, sahnenin her bir bileşeninin aslına uygun şekilde reprodüksiyonunu mümkün kılar: Diyafram sonuna kadar açıkken bile en ince ayrıntıları tüm güzelliğiyle yakalayabilirsiniz. 9 bıçaklı yuvarlak diyafram göz alıcı ışık noktaları oluşturmakla kalmaz, hassas alan derinliği denetimi sağlar.

Bu objektif, sahip olduğu benzersiz optik yapı sayesinde son derece düzgün ışık noktaları sunar ve konulara doğal görünümlü bir derinlik hissi kazandırabilir. Keskin olarak netlenen noktadan uzaklaşıldıkça görüntü bulanıklaşmasının yoğunluğunda yumuşak bir geçiş sağlanarak pürüzlü kenarları olmayan ışık noktaları elde edilebilir. Ayrıca, ışık noktalarındaki tonların netleme noktasından arka plana doğru hassas şekilde geçmesi inanılmaz doğal derinlik duygusuna sahip görüntüler oluşturur. Bu özelliklerin filmlere de yararı dokundu: Netleme noktasını değiştirirken ışık noktalarındaki inanılmaz yumuşaklıktaki geçişler, açık hava sahnelerinin olduğu filmleri çekerken benzersiz bir üstünlük sağlar.

AF-S NIKKOR 105mm f/1.4E ED, olağanüstü seviyede estetik denetimi mümkün kılar. f/1,4 tam açık diyaframla çekim yaparken bile konular kusursuz bir netlikte resmedilir. Sagital saçılma parlaması etkin bir şekilde minimuma indirilerek, noktasal ışık kaynaklarının resmin kenarlarında bile minik yuvarlak noktalar olarak görünmesi sağlanmıştır. Çerçevenin tamamında parlaklığın korunması için kenarlardan düşen ışık kontrol edilir ve çerçevenin kenarında bulunan konular, netleme sonsuza ayarlanarak maksimum diyaframda yapılan çekimlerde bile keskin ve yüksek çözünürlüktedir.

Dokuz yuvarlak diyafram bıçağı kırınımı azaltırken, bir sahne elemanlarının aslına uygun olarak reprodüksiyonunu sağlar. Objektif çerçevesinde kullanılan bir elektromanyetik diyafram kontrol mekanizması sayesinde, AE kontrolü yüksek hızda arka arkaya çekim sırasında bile son derece kararlı hale getirilmiştir. Nano Kristal Kaplama gölgelenmeyi ve parlamayı azaltırken Nikon’un SWM (Sessiz Dalga Motoru) teknolojisi sayesinde otomatik netleme düzgün, sessiz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Üç ekstra düşük dağılım (ED) cam elemanı, eksenel renk sapmasını en aza indirir. Ön ve arka objektif elemanları, Nikon'un toza, kire, suya ve yağa karşı etkin koruma sağlayan flor kaplamasıyla korunur ve daha kolay temizlenebilir.

 

Teknik Özellikler:

Odak uzaklığı:
105 mm

Maksimum diyafram:
f/1,4

Minimum diyafram:
f/16

Objektif yapısı:
9 grupta 14 eleman (3 ED cam elemanı ve Nano Kristal Kaplama veya flor kaplamalı objektif elemanları dahil)

Görüş açısı:
23°10' (DX biçimli bir fotoğraf makinesiyle 15°20')

Minimum netleme mesafesi:
1 m

Maksimum reprodüksiyon oranı:
0,13 x

Diyafram bıçağı sayısı:
9 (yuvarlak diyafram açıklığı)

Filtre boyutu:
82 mm

Çap x uzunluk (objektif yuvasından uzatma):
Yaklaşık 94,5 mm × 106 mm (çap x yükseklik, fotoğraf makinesi objektif bayonet halkasına olan mesafe, CIPA kılavuzlarına göre)

Ağırlık:
Yaklaşık 985 g (CIPA kılavuzlarına göre)

Verilen aksesuarlar:
LC-82 82 mm geçmeli Ön Objektif Kapağı, HB-79 Parasoley, CL-1218 Yumuşak Objektif Kılıfı, LF-4 Arka Objektif Kapağı

Nikon, bu ürünün görünümünü, özelliklerini ve performansını istediği zaman, önceden bildirmeksizin değiştirme hakkını saklı tutar.

Örnek Görseller: TIKLA


Fiyat; 2016 Temmuz - 2,196.95 Dolar / ABD B&H

Nereden Alınır; İncele

Üretici: Nikon

Lens sayfası: TIKLA

Yararlanılan kaynaklar; Kullanım klavuzu ve inceleme araştırmaları.

DEĞERLENDİRME

Görüntü kalitesi 95
Keskinlik 93
Kaplama 96
Netleme 98
Diyafram 93

94

ÇOK İYİ

Artıları (+): Odak uzaklığı + Keskin + Sağlam + FX

Eksileri (-) Fiyatı

NETWORK

Bumerang - Yazarkafe

Flickr