Canon EF 11-24mm f/4L USM
EKİPMAN İNCELEMESİ

Canon EF 11-24mm F4L USM

Lens  |  Review  |  İnceleme

ORTALAMA

99

Mükemmel

Canon'un full frame geniş açı zoom lensi. L serisi, yüksek kalite ve performans..

Bu lensi bir fotoğrafçı arkadaşımda gördüğümde benden yapılması istendiğinde çok kızdığım birşeyi ilk kez yaptım ve denemek için istedim. Arkadaşımda body olarak Canon EOS 5Ds vardı. Üzerinde de Canon EF 11-24mm f/4L USM lens takılıydı. Kırmadı beni verdi ve ben de Canon EOS 5 D Mark iii body ve bu lensle çekimler yaptım. Müthiş bir deneyimdi. Sonuçlar da çok ama çok iyi çıktı. Eve döner dönmez bilgisayarın başına geçip araştırdım. Herşey, tüm özellikler mükemmeldi ama fiyatı!.. İşte o noktada durdum. Aslında bu kaliteye bu ücret çok değil ama pek çoğunuzun bütçesini ve kredi kartı limitlerini aşabilir. Kullanımı ve performansı mükemmel, sonuçları da çok ama çok iyi olan bu lensin fiyatı bana yüksek geldi. Parası olana gönül rahatlığı içinde tavsiye ederim. Haber, manzara, mimari ve iç mekan çekimleri (Denediğim için öneriyorum) için ideal.

GENEL BAKIŞ;

Full Frame segmentinde dünyanın en geniş açılı zoom lensi. 6 Şubat 2015'de duyurulduğunda balık gözü lensleri saymazsak en geniş açılı zoom lens Canon 11-24 mm f/4 L idi. Ayrıca sabit f/4 diyaframlı olması da önemli özelliğiydi. Yani örneğin Sigma'nın 12-24 mm full frame lensi f/4 - f/5.6 dyafram değerlerine sahip.

İlk izlenimlerim;

Netlemesi çok iyi. Hatta mükemmel. Işık değerleri düşük olan ortamlarda bile otomatk netlemede 1 milim sapıtma yaşamadı. İleri geri "ınn, vınn" yapmadan direkt netleme yaptı. Diğer ultra geniş açılarda olduğu gibi yaklaşık 1 metreden sonrası da net. Bu da biz haber fotoğrafçılarının çok önem verdiği bir durum. Ayrıca lens netleme düğmeniz otomatikte olsa bile manuel netleme de yapabiliyorsunuz. Ama bu özellik sadece bu lense özel değil. Tüm ultrasonic aparat kullanan lenslerde var. Örneğin Sigma'nın bende de bulunan 12/24 mm lensinde olduğu gibi.

Ultra geniş açı lenslerin ortak sıkıntısı flare (Güneş ışığı yansımaları, çizgiler, halkalar vd...) , karede (kadrajda) kenarlarda oluşan ışık azalmaları (Kararma) ve renk kaymaları yani Chromatic Aberration. Ancak Canon mühendisleri fotoğrafçıların tatlı belası! bu 3 sorun için hem bildik hem de yeni yöntemler uygulamışlar bu süper lense; Kaplamalar. Ve bu kaplamalar sayesinde olası riskler en aza indirilmiş. Bundan sonrası vizörün ve ufak düzeltmeler için Photoshop'un ya da Camera RAW'ın başındaki sizlere kalıyor.

Tek bir yüksek kaliteli zum lensle ultra geniş açı odak uzaklıkları aralığına sahip oluyorsunuz. Manzara, mimari ve iç mekan çekimleri için ideal. Manzaraları ultra geniş görüş açısıyla kaydedebiliyorsunuz. Dünyanın en geniş açılı doğrusal zum lensi olduğu Canon'un kendi broşüründe yazıyor. Minimum bozulma ise mimari ve iç mekan çekimleri için ideal. Tam zamanlı manuel kilitleme ile hızlı ve neredeyse sessiz AF'nin de tadını çıkarın. Zorlu koşullarda bile çekim yapmayı sürdürün... Ve daha pek çok özellik.

Unutmadan full frame body kulllananar için ideal bir lens bu. APS-C bodylerde bu değerler değişiyor. Yani 11 mm yerine 13 mm gibi görüyorsunuz. Uzun odaklı (Tele) lenslerde avantalı sayılan APS-C'ciler bu lenste açı kaybediyor. Yani APS-C özellikli body kullananlar alternatif geniş açılı lenslere bakmalı.


AYRINTILI BAKIŞ;

Odak uzaklığı; Dünyanın en geniş açılı doğrusal zum lensi*. 11-24 mm odak uzaklığı aralığı. EF 11-24mm f/4L USM; manzara, seyahat ve mimari fotoğrafçılığı ile açık alanda çalışan sinematograflar için ideal.

*6 Şubat 2015'den itibarenYazarın notu - Yalçın Çakır

Görüş Açısı; Yatay - 117º 10'- 74º, Dikey - 95º 10' - 53º, Diagonal - 126º 05' - 84º

Lens Yapısı; Elemanlar: 16/11

Diyafram; Yaprak sayısı: 9 - Dİyafram aralığı: f/4 - f/22

En yakın odaklama; 0,28 (24 mm'de)

Maximum Büyütme; 0,16 (24 mm'de)

IS; Canon'un görüntü sabitleyici sistemi (İmage Stabilizer) IS: Yok

AF; Halka tipi USM (Ultra Sonic Motor)

Lens ve fiziki yapı; Koruma: Toza ve neme karşı korumalı*. Uzunluk (Maximum): 108 x 132. Ağırlık: 1180 gram.


*: Toza/neme dirençli lenslerin lens yuvasında, fotoğraf makinesi yuvasının hafifçe aşınmasına neden olabilen bir lastik halka bulunur. Bu durum lens veya fotoğraf makinesi performansını hiçbir şekilde etkilemez. (Açıklama; Canon) Yazarın notu - Yalçın Çakır

Parasoley; Yerleşik. Sabit.

Kutu İçeriği: Kapaklar, lens kılıfı (Torbası), kitapçık.

Fiyat; 2016 Ocak - 2.999 Dolar / ABD

Nereden Alınır; İncele

Lens sayfası: http://shop.usa.canon.com/shop/en/catalog/ef-11-24mm-f-4l-u

Yararlanılan kaynaklar; Canon kulllanım klavuzu ve inceleme araştırmaları.

Canon EF 11-24mm f/4L USM ile çekilmiş örnek fotoğraflar; http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Sample-Pictures.aspx?Equipment=977

DEĞERLENDİRME

Görüntü kalitesi 99
Keskinlik 99
Kaplama 100
Netleme 99
Diyafram 90

99%

Mükemmel

Artıları (+): Keskinlik + Netleme + Kontrast

Eksileri (-) Fiyatı - Ağırlığı

NETWORK

Bumerang - Yazarkafe

Flickr