Canon 70-200mm f2.8L IS II USM Lens incelemesi
EKİPMAN İNCELEMESİ

Canon 70-200mm f2.8L IS II USM Lens

Lens  |  Review  |  İnceleme

ORTALAMA

99

Mükemmel

Canon 70-200mm f2.8L IS II USM Lens incelemesi.

GENEL BAKIŞ; Canon 70-200 mm odak uzaklıklarında L serisi 4 ayrı lens üretip piyasaya sürdü. f/4 diyafram açıklığından başlayıp, IS (İmaj Sabitleyici) ekleyip ardından f/2.8 diyafram açıklığına geçip sonra bu seriye de IS ekleyip ardından da revize edip II ekleyerek geliştirdi. Kullanım amaçlarınız ve bütçenize göre hangisini isterseniz seçebilirsiniz. Tamamı da halen fotoğraf marketlerinde bulunuyor. İncelemek isterseniz Foto Market sayfalarını  →  buradan görebilirsiniz. Ben bu yazımda "Hangisini almalı" başlıklı konuya da değineceğim. Her lensin farklı özellikleri var. Bu nedenle aşağıda genel kuralları yazıp sonra Canon 70-200mm f2.8L IS II USM Lensi ayrıntılı olarak inceleyeceğim.

Genel kural olarak profesyonelseniz zaten ne alacağınızı biliyorsunuzdur. Bütçeniz ve hedeflerinize göre seçim yapmalısınız. f/4'den başlayıp f2.8L IS II serisine kadar hepsi de aslında iyi lensler. Ancak "Daha iyi" olanı her zaman bir öncekinden sonra geliştirilerek üretilendir. Bunu daha iyi anlayabilmemiz için bir de tablo ekliyorum aşağıya. Bakın kararınızı siz verin.

Dedim ya konu bütçeniz ve hedeflerinizle iilgili. Ama f/4 almak yerine f/2.8'i tercih etmeye bakın. Düz f/4 yerine IS'li olanı tercih edin. Ya da düz f/2.8 yerine IS'li olanını tercih edin. Ancak bir IS ve II aşağıdaki tabloda da göreceğiniz gibi fiyatı neredeyse %40/50 oranında artırıyor.

DİKKAT: Herhangi bir lens ya da bu lensle odak uzunluğu değiştirici (Extender ya da converter denir) kullanmayı düşünüyorsanız tercihiniz mutlaka f/2.8 lens almak yönünde olmalı. Satıcınıza da mutlaka bodyniz ve alacağınız lensin extenderle uyumluluğunu sorun. Canon 70-200mm f2.8L IS II USM Lensle uyumlu Canon extender ürünler; Extender EF 1.4x III ve Extender EF 2x III'dir.Yazarın notu - Yalçın Çakır

Eğer olanağınız varsa yakın fiyatlı olanlardan biraz daha pahalı olanı daha iyi özelliklere sahipse daha pahalı olanı tercih etmek daha doğru. Ancak en doğrusu bu yazıda ele alacağım Canon 70-200mm f2.8L IS II USM Lensi seçmeniz ama fiyatı da bu kaliteye göre yüksek. Aşağıdaki tablodaki fiyatlar 2016 Ocak ayı ABD BH fiyatlarıdır.

70-200
KaliteL
 • f/4
 • -
 • 705 Gram
 • Min. Od: 1,2 M.
 • Filtre 67 mm
 • AF / M
 • USM
 • 599 Dolar
ARA
70-200
KaliteL
 • f/4
 • IS
 • 760 Gram
 • Min. Od: 1,2 M.
 • Filtre 73 mm
 • AF / M
 • USM
 • 1,149 Dolar
ARA
70-200
KaliteL
 • f/2.8
 • -
 • 1,300 Gram
 • Min. Od: 1,4 M.
 • Filtre 73 mm
 • AF / M
 • USM
 • 1,249 Dolar
ARA

Grafik / Kıyaslama tablosu: Yalçın Çakır© Canon L serisi 70-200mm lensler özellikler tablosu.

Bu genel açıklamalardan sonra biz artık Canon 70-200mm f2.8L IS II USM Lense bakalım. Öncelikle fiyatı haricinde tek kelimeyle, "Mükemmel" bir lens. Hareketli çekimlerde özellikle saha habercileri için sonuçları çok iyi. Magazin habercileri ve spor habercilerinin de baş tercihlerinden birisi. Full Frame tüm Canon bodylerle tam uyumlu. APS-C sensörlü Canon bodylerde de sonuçlar güzel. Ama unutmayın, APS-C sensörlü (1.6 x Çarpanlı) bodylerde lensi 112-320mm arasındaki odak uzunluklarında kullanabilirsiniz. Yani diyaframdan kaybetmeden bedava + tele gücü :)) Üstelik 100% cropda bile sonuçlar çok iyi. Netlikten ödün vermiyor.

Öncelikle ele tam oturuyor. Ergenomisi çok iyi. Kaymıyor ve tüm anahtarlarla halkalara tam anlamıyla hükmedebiliyorsunuz. Toz ve neme karşı koruması ve fiziki yapı malzemeleriyle dış kaplaması da en zor koşullarda bile uzun yıllar dayanacak bir şekilde tasarlanmış ve hazırlanmış. Üzerinde aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere 4 adet anahtar var.

Canon 70-200mm f2.8L IS II USM LensKolaj: Yalçın Çakır© Lens anahtarları: Canon 70-200mm f2.8L IS II USM Lens

İlk anahtar (Yukarıdaki fotoğrafa 1 numaralı anahtar) minumum (En yakın) netlik mesafesi ayarlayıcısı. 1.2 metre - ∞ (sonsuz) ve 2.5 metre ile sonsuz arası seçenekleri var. Çoğu fotoğrafçı dikkat etmez ama önemli bir ayrıntıdır bu. 1,2 metrenin anlamı net çekim yapacağı minumum mesafe 1.2 metre demektir. Yani anahtar fotoğrafta olduğu gibi 1.2m-∞ ise bir objeden en yakın 1.2 metreden netleme alabilirsiniz. Benim önerim bu anahtarı 1.2m-∞ seçeneğinde tutmanız. Böylelikle yakındaki bir objeye de daha uzaktaki objelere de daha hızlı netleme yapabilirsiniz. 2.5m-∞ seçeneğini kullansanız dahi çekim bitince unutmayın ve tekrar 1.2m-∞ seçeneğine getirin düğmeyi. Yoksa 1.2m yakınlığındaki bir objeyi çekmeye kalkarsanız AF'de netleme yapamazsınız.

İkinci anahtar AF - MF ayarlarını seçmenize yarıyor. AF'de ise otomatik odaklama, MF'de ise manuel odaklama yaparsınız. Yani AF'de vizörden bakarken deklanşöre hafifçe bastırdığınızda body, lens, USM, IS, işlemci kobinasyonlarıyla otomatik odaklama (Netleme) yapılır. MF'de elinizle lensin üzerindeki netleme halkasını sağa ya da sola çevirirken vizörden bakarak odaklama (netleme) yaparsınız. İsterseniz AF modundayken bile netleme halkası üzerinden manuel (el ile) netleme yapabilirsiniz (bu özellik tüm USM özellikli lenslerde bulunur). Canon 70-200mm f2.8L IS II USM lensin (Ultrasonic Motor) USM (Odaklanma/Netleme) motoru da f/4 70-200 USM'lerden bu yana hayli yol kat etmiş. Hızlı, kararlı ve sessiz çalışan halka tipi bir USM kullanmış Canon mühendisleri.

Üçüncü anahtar Stabilizer yani sabitleyiciyi açıp kapama işine yarar. Anahtarın üzerinde Stabilizer yazar ama kısaltılmışı IS'dir. Canon'un IS'sini (Image Stabilizer / İmaj Sabitleyici) temsil eden harflerdir IS. Bu anahtar yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi ON yazan konumdaysa stabilizer açık, OFF yazan konumdaysa stabilizer kapalıdır.

Dördüncü anahtar aslında 3. anahtarla bağlantılı çalışır. Eğer 3. anahtar ON konumunda yani Stabilizer açıksa 4. anahtar kullanılabilir. Bu anahtarla stabilizerin modlarını seçeriz. 1 ve 2 seçenekleri var. Stabilizer (3. Anahfar) açık konumdayken 4. anahtarı yani STABILIZER MODE anahtarını 1 seçeneğine (Moduna) çekersek genel anlamda (IS) titreşim engelleyici her yöne çalışır ve en keskin ve net fotoğrafları yakalamamızı sağlar. Yani genel fotoğraf çekimlerinde kullanılır. Eğer STABILIZER MODE anahtarını 2 seçeneğine kaydırırsak bu durumda PAN yani sadece yatay hareketlerde işimize yarar ve PAN pozisyonunda objeyi daha keskin ve net arka planı ise (tercihlerinize göre) akan bir şekilde flu çekmemizi sağlar. Örneğin koşan bir çocuk, ya da yarış arabası çekerken objeyle birlikte pan hareketi (Bodyi objeyi izleyerek yatay konumda sağa ya da sola kaydırma) yapıyorsunuz. Obje net, arka plan (tercihlerinize göre) flu çıkıyor. Pan yöntemiyle çekilmiş örnek fotoğraf aşağıda. Pan fotoğraf ve Motion Photography çekim teknikleri ve ekipman başlıklarını dersler bölümüne ayrıntılı şekilde ekleyeceğim.

http://chris-weller.blogspot.com.tr/

Fotoğraf: Chris Weller / 2010 - Not: Fotoğraf sadece Pan Fotoğraf için örnektir. Canon body veya lensleriyle ilgili değildir.

Stabilizer ile ilgili bir not daha bu lens bize 4 stop avantaj sağlıyor. Bu da tripodsuz elde çekim yaparken müthiş bir avantaj. Özellikle benim gibi haber fotoğrafçıları eylem, savaş, çatışma, kaçma, kovalamaca gibi durumlarda bu 4 stop avantajın altın değerinde olduğunu çok iyi bilir. Ayrıca stabilizer hassas ve sessiz çalışıyor.

Canon 70-200mm f2.8L IS II USM Lens kaliteli elemanlarla üretilmiş. Adındaki L harfi de bunu ifade ediyor. Bu kaliteli elemanlar sayesinde karede kenar kararmaları yok denecek kadar az. Bodynizde kare kenarları düzeltme seçeneği varsa ve açıksa sonuçlar mükemmel. Kapalı olsa dahi göze batan bir kenar kararması olmuyor. Beyaz bir kartonla yaptığım denemelerde menüden (EOS 5D Mark iii) düzeltme seçeneğini kapalı duruma getirdim ve sonuca baktığımda ancak öyle görebildim kare kenarlarındaki çok hafif kararmayı. Onu da Camera RAW'la hallettim Yani Canon 70-200mm f2.8L IS II USM Lens kaliteli sonuçlar veriyor.

Ve beni en hasta eden 2 lens özelliğine geldi sıra. Flare ve CA (Chromatic Aberration) etkileri. Canon 70-200mm f2.8L IS II USM Lens hem harelenme, flare, ışık atlamaları konusunda doğrudan ışık kaynağını görür şekilde yaptığım çekimlerde hem de 8 yapraklı diyaframıyla Bokeh denemelerimde beni şaşırtacak ölçüde iyi sonuçlar verdi. CA'sı da mükemmel denebilecek kaplamalar sayesinde çok iyi. Sİze ısrarla 135 ile 200 mm odak uzunluğu aralıklarında f/2.8 diyafram değerinde portre ya da ürün fotoğrafları çekmenizi öneriyorum. Sonuçlara bayılacaksınız.

Not: Canon 70-200mm f2.8L IS II USM Lens diğer Canon L serisi 70-200 mm lenslerde olduğu gibi zoom yaparken fiziki olarak dıştan uzayıp kısalmıyor. 70 mm ile 200 mm arasındaki tüm odak uzunluklarında herşey lensin içinde olup bitiyor..Yazarın notu - Yalçın Çakır

AYRINTILI BAKIŞ;

Görüş Açısı; 29° - 10°, 19°30' - 7°, 34° -12°

Eleman - Grup Sayısı: 23/19

Diyafram Yaprağı: 8

Diyafram değerleri: f/2.8 - f/32

En yakım çekim mesafesi: 1,2 metre

Maximum Büyütme: 0,21 (200 mm'de)

Image Stabılızer: 4 kademe

AF aktüaratörü: Halka USM

Filtre Çapı: 77 mm

Çap / Uzunuk (Max): 88,8 x 199

Ağırlık: 1,490 gram

Odak uzunluğu değiştiricilerle uyumluluk: Canon tam uyumlu

Kutu İçeriği: E-77U Objektif Kapağı, Lens arka kapağı, ET-87 Parasoley, LZ1326 Lens Çantası ve askısı, Tripod halkası.

Fiyat; 2016 Ocak - 1,999 Dolar / ABD

Nereden Alınır; İncele

Lens sayfası: http://www.canon.com.tr/for_home/product_finder/cameras/ef_lenses/telephoto_zoom/ef_70-200mm_f2.8l_is_ii_usm/

Yararlanılan kaynaklar; Canon kullanım klavuzu ve inceleme araştırmaları.

Genel Tanıtım Kataloğu TR PDF için Tıklayın.

Canon 70-200mm f2.8L IS II USM Lens Lens ile çekilmiş örnek fotoğraflar; http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Sample-Pictures.aspx?Equipment=687

DEĞERLENDİRME

Görüntü kalitesi 99
Keskinlik 99
Kaplama 99
Netleme 99
Diyafram 99

99%

Mükemmel

Artıları (+): AF + IS + Diyafram + Kaplama

Eksileri (-) Fiyatı

NETWORK

Bumerang - Yazarkafe

Flickr