Bir kez daha merhabalar...

Bir kez daha merhabalar... Daha önce com.tr'li adres alamadığım için farklı sitelerden seslenmiştim sizlere. Artık 2 farklı web sitesi ile yayındayız. Birisi benim kişisel web sitem olan www.yalcincakir.com.tr. Diğeri ise fotoğraf ve video çalışmalarımın yayınlandığı www.yalcincakirphotography.com web sitesi.

Kişisel web sitemde bana dair ne varsa kaynağından öğreneceksiniz. En azından sahte, çakma, uyduruk profiller, web siteleri ve blog sayfalarından yapılan yayın ve yazışmaları artık ciddiye alıp da inanmazsınız diye umuyorum. Bu sitede daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış fotoğraflarım, video çalışmalarım, 3D animasyon ve tanıtım işlerim, yazılı basın ve televizyonculuk meslek hayatıma dair görselleri, bilgileri, anıları paylaşacağız. Sıklıkla da yenileyeceğiz web sitemizi.

Fotoğraf ve video çalışmalarıma hem bu web sitesinde hem de www.yalcincakirphotography.com adresinde yayında olan web sitemizde yer vereceğiz. Ancak www.yalcincakirphotography.com web sitesi tamamen profesyonel işlere ayrılmıştır. Hem benim ve ekip arkadaşlarımın çalışmaları hem de başka sanatcılara ait örnek çalışmalar yer almaktadırwww.yalcincakirphotography.com sitesinde. Makina departmanımıza ve protföylere www.yalcincakirphotography.com web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kişisel web sitem olan www.yalcincakir.com.tr 'de yazılarımı da yayınlayacağız. 1997'lerden bu yana kaleme aldığım değişik medya organlarında yayınlanmış ve yeni yazacağım yazıları isterseniz "Yazılar" bölümünden takip edebilirsiniz. Yazılarım gündeme ve yaşama dair her konudan oluşabiliyor. Zaman zaman meslekten emekli olunca yayınlamayı planladığım "Yüzleşme" adlı kitabımdan alıntılar da yapacağım.

Bir gazetecinin meslek hayatında anıları çok önemli yer tutar. Bu sitede sıklıkla anılarımdan da alıntılar yapacağım. Güncelle bağlantılı, geçmişle bugünü karşılaştırma olanağı bulunan o kadar çok olay varki... Yazmasam olmaz.

Bizim kuşağın büyük çoğunluğu çok iyi ustaların elinde yetişti. Evrensel gazetecilik ilkeleri, dürüstlük, onur, tarafsızlık nedir iyi bilir bu kuşak. Ama bütün bunlar da bedel ister. İşte o bedeli göze alanları da, kalemini satanları da sık sık bu sayfalardan anacağız.

Babamın bana örnek olmuş öğütlerinden birisi şuydu;

"Korkaklar daha ağır bedel öder..."

Şimdi durum ne?

Konuşacağız, yazacağız. Yanlış gördüklerimize karşı çıkacağız. Bu günler manipülasyonların en fazla olduğu, kışkırtan ve saptıranların bel altından vurduğu, kuruyla-yaşın biribirine karıştığı günlerdir. O nedenle soğukkanlılığımızı yitirmeden, iyice analiz etmeden balıklama dalmamalıyız olayların içine. Kararımızı demokrasiye, insan haklarına, kayıtsız-şartsız bağımsızlığımıza olan inancımızla vermeli, haberlerimizi yaparken, yazılarımızı yazarken en temel tarafsızlık kriterlerini unutmadan hareket etmeliyiz..

Daha da önemlisi...

Öncelikle, "gazeteci kim" sorusuna bir kez daha yanıt bulmalıyız. Ekranlara çıkıp kurusıkı patlayanlarla, servis edilmiş dosyaların kahramanlarıyla, ağaçtan meyva döker gibi vurdukca çıkar sağlamayı umanlarla, mesleğini araştırarak yapanları ve görüşü ne olursa olsun çıkarsız-beklentisiz yazılar kaleme alan demokratları birbirine karıştırmamalıyız.

Sözün özü;

"Gazeteci; tarafsız, bağımsız, özgür olmalı. Gazetecinin cüzdanı değil, telefon rehberi ve bilgi dağarcığı geniş olmalı..."

Medya üzerine yazmaya devam edeceğim. Hem genç meslektaşlara ders olması için hem de gazeteci diye yutturulmaya çalışılan zombilerin ders çıkartmaları için.

Gazetecilik ciddi iş arkadaşlar. Yaptığınız işi ciddiye alın; "Karınca ciddiyetinde..."

Dostca kalın, hoşçakalın.

Nisan. 06, 2013

Web Siteleri

NETWORK

Bumerang - Yazarkafe

Flickr