Maşukiye
GÜNÜBİRLİK

Maşukiye ve Kartepe Dağı... Rüya gibi bir seyahat.

Aralık. 01, 2015  |  Maşukiye  |  Kartepe

Kartepe seyahati

Kocaeli'nin doğusunda Sakarya ile sınır olan Maşukiye hem Sapanca gölünün kıyısında hem de Kartepe zirvesinin eteklerinde olması nedeniyle tüm mevsimleri ayrı güzellikte yaşamaktadır.

Sapanca Gölü'nde su kayağı yapılabilmekte ve eski Seka Kampının olduğu bölgede bir tesis bulunmaktadır.Dağ turizmi, yürüyüş, tırmanma, trekking, fotoğraf açısından çok elverişli bir konumda olan Kartepe, İzmit'in güney doğusundadır.

Maşukiye

Kartepe'nin yüksekliği 1606 metredir. Çam, kayın, ıhlamur ağaçlan ve rengarenk çiçeklerle çevrilmiş yoldan Kuzu Yaylası'na gelindiğinde temiz havanın, panoramik manzaranın ve vahşi doğanın birbiriyle kaynaştığı görülür.

Deniz manzarasına sahip birkaç dağdan biri olması nedeniyle ayrı bir güzellik taşıyan Kartepe, yaz ve kış faydalanılabilecek bîr özelliğe sahiptir. Kartepe ormanları ve Kuzu Yaylası günübirlik turizme de hizmet vermekte, gelenlerin tüm ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Günümüzde bahar ve yaz aylarında gezilmeye daha elverişli olan Kartepe yapılan otel ve kayak pistleriyle kış sporları için de ideal bir merkez haline gelmiştir. İstanbul'a 120 Km , İzmit'e 37 Km, Maşukiye'ye 17 Km uzaklıktaki Kartepe özellikle Büyük merkezlere uzaklığı, dağ yolunun sürekli açık olması ve gelenlerin her türlü ihtiyacının rahatlıkla karşılanabiliyor olması ile cazip bir merkez olmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Maşukiye' ye gitmek için karayolunu veya demiryolunu tercih edebilirsiniz.Kara yoluyla gitmek için E-5 veya TEM otoyolu tercih edilebilir.Tem otoyoluyla gidecekseniz İzmit doğu çıkışından çıkıp Adapazarı yönüne dönünce Sapanca ayrımından girin.Yaklaşık 7-8 Km sonra Maşukiye' desiniz.

E-5 Karayolunu tercih ederseniz İzmit'ten yaklaşık 7-8 Km sonra Sapanca ayrımından girin 7-8 Km sonra Maşukiye' desiniz.

Demiryolunu tercih ederseniz trene bindiğinizde Maşukiye' de inme şansına sahipsiniz. Ancak doğru trene binmeniz ve Maşukiye tren istasyonunda indikten sonra Alabalık tesislerine ulaşmak için yaklaşık 1 Km yürümeniz gerekmektedir.

Turlar;

Folklorik

ETS Tur

Kartepe

Penguentepe

Anı Tur

SSC Tur

Tintin Tur

Daha fazlası